NFZ odpowie na list lekarzy w sprawie antybiotyków

Jak już informowaliśmy, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do NFZ, by refundacja antybiotyków nie była uzależniona od wykonania pacjentom badań dodatkowych, np. posiewu.

Antybiotyk powinien być refundowany tylko wówczas, gdy ma we wskazaniach producenta zastosowanie do leczenia bakterii, która wywołała infekcję pacjenta. Lekarz, aby to sprawdzić powinien zlecić badania dodatkowe.

- Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) stoją na stanowisku, że wyznacznikiem zastosowania antybiotykoterapii u pacjenta powinien być, przede wszystkim, obraz kliniczny i aktualny stan jego zdrowia w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarza, a refundacja antybiotyków nie może być uzależniona od wyników badań dodatkowych, takich jak posiew czy wymaz - czytamy w stanowisku PPOZ wysłanym od NFZ i mediów.

Podkreślają, że lekarz przepisuje receptę na antybiotyk pacjentowi, którego stan zdrowia wymaga zastosowania leku natychmiast, a nie dopiero po otrzymaniu wyniku posiewu czy wymazu tzn. po 5-7 dniach.

Czytaj też: PPOZ przeciw refundacji antybiotyków uzależnionej od badań dodatkowych

Pod koniec lipca Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał od prezes NFZ stanowisko w sprawie refundacji antybiotyków. RPP zwrócił się o nie, bo do jego biura wpływają sygnały o braku wskazywania na recepcie przez lekarzy odpowiedniego poziomu przysługującej refundacji w przypadku antybiotyków.

Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz podkreśliła w odpowiedzi, że zgodnie z zapisem istniejącym w charakterystyce produktu leczniczego leków stosowanych w antybiotykoterapii, przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie posiewowe, jednak "nie jest wykluczone ordynowanie pacjentom antybiotyków z właściwą refundacją do momentu uzyskania wyniku badania posiewowego". Dodała, że uzyskany wynik może jedynie wpłynąć na zmianę zaleconego antybiotyku.

Jak powiedział w czwartek (9 sierpnia) rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński, stanowisko prezes Funduszu wyrażone w odpowiedzi Rzecznikowi Praw Pacjenta jest zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia. Dodał, że w najbliższych dniach zostanie przygotowana odpowiedź na list lekarzy z PPOZ.

Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa refundacyjna wprowadziła nowe zasady refundacji leków, sztywne ceny i marże na leki refundowane. Leki są refundowane tylko według zarejestrowanej charakterystyki produktu leczniczego.

W lutym weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą minister zdrowia może podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje zarejestrowana charakterystyka produktu. Minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości i konsultantów krajowych, może wprowadzić na listę refundacyjną lek stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH