NFZ dofinansuje samorządowe programy zdrowotne Beata Małecka-Libera: priorytetem powinno być zwalczanie nadwagi i otyłości. Fot. PTWP

Samorządy w profilaktyce zdrowotnej wesprze NFZ. Miastom poniżej 5 tys. mieszkańców dołoży nawet 80 proc. Takie możliwości dała wprowadzona jeszcze za poprzedniej kadencji ustawa o zdrowiu publicznym.

80 proc. wyniesie dofinansowanie dla miast poniżej 5 tys. mieszkańców i 40 proc. w większych - wynika z projektu rozporządzenia w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, który znajduje się w konsultacjach społecznych.

Warunkiem dofinansowania programu samorządowego jest, by prowadzony był jednocześnie przez gminę i NFZ. Musi być też zgodny z priorytetami polityki zdrowotnej w danym regionie, celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia i uzyskać pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Rezerwa na wsparcie samorządowych programów ma wynosić nie więcej niż 0,5 proc. budżetu NFZ.

Marek Wójcik, były wiceminister administracji i cyfryzacji, obecnie pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacji, zauważa w Rzeczpospolitej, że jest to szansa dla małych gmin, które obecnie nie realizują programów zdrowotnych. - 80 proc. dofinansowania z Funduszu to mocny argument za zadbaniem o profilaktykę - przyznaje Wójcik.

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia i autorka ustawy o zdrowiu publicznym, wskazuje, że priorytetem programów samorządowych powinno być zwalczanie nadwagi i otyłości, która obecnie jest największym zagrożeniem zdrowotnym społeczeństwa.

Czytaj: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH