NFZ: dodatkowe uprawnienia dla weteranów

Od 30 marca poszkodowani weterani będą mieli prawo do korzystania poza kolejnością z opieki szpitalnej i ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych - przypomina Fundusz.

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zmiany polegające m.in. na przyznaniu dodatkowych uprawnień weteranom. Zaczną one obowiązywać od 30 marca.

''W zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa weterani poszkodowani mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w szpitalach i ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej" - poinformował NFZ w komunikacie.

Oznacza to, że poszkodowani weterani, korzystający z wyżej wymienionych świadczeń, nie będą wpisywani na listy oczekujących.

Weteranem poszkodowanym może być osoba, która biorąc udział w działaniach wojennych poza granicami państwa doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w związku z tymi działaniami lub choroby.

Osoby, chcące uzyskać przysługujące poza kolejnością świadczenia, muszą okazać legitymację weterana poszkodowanego. Jest ona wydawana przez ministra obrony narodowej w odniesieniu do żołnierzy, ministra spraw wewnętrznych - w odniesieniu do funkcjonariuszy, albo Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w odniesieniu do funkcjonariuszy ABW. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH