NFZ do NRL w sprawie śledzenia procesów legislacyjnych w systemie ochrony zdrowia

Rzecznik prasowy NFZ, Andrzej Troszyński poinformował portal rynekzdrowia.pl, że pismo prezes Funduszu Agnieszki Pachciarz, które zostało skierowane w dniu 27 grudnia 2012 r do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, w sprawie projektów zarządzeń prezesa Funduszu były spowodowane dobrym obyczajem a nie pośpiechem przy tworzeniu prawa.

Zarzut taki skierował Maciej Hamankiewicz, tłumacząc, że jego zdaniem, pośpiech w tworzeniu prawa, zwłaszcza w ostatnich dniach roku, bywał dotychczas przyczyną chaosu, a błędy i niejasności, które pojawiły się w przepisach tworzonych w taki sposób, należało poprawiać i wyjaśniać przez długi okres po ich wejściu w życie.

Cała sprawa rozpoczęła się w czwartek (27 grudnia), kiedy to NFZ wysłał pismo do Naczelnej Izby Lekarskiej z prośbą o wyrażenie do 31 grudnia opinii w sprawie projektów zarządzeń prezesa NFZ.

Chodzi o projekt zmieniający zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) oraz zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.

W odpowiedzi wysłanej do NFZ w piątek (28 grudnia) prezes NRL poinformował, że ewentualne uwagi do tych projektów zostaną przekazane w terminie dwóch tygodni, bo w jego ocenie jest to termin powszechnie przyjęty na udzielenie odpowiedzi.

Rzecznik prasowy NFZ, poinformował portal rynekzdrowia.pl, że w piątek (4 stycznia) wiceprezes NFZ, Marcin Pakulski, wysłał pismo do prezesa NRL Macieja Hamankiewicza, w którym informuje, że "projekty zarządzeń Prezesa NFZ zostały opublikowane już w dniu 18 grudnia 2012 r. na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl) po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia projektów obwieszczeń. Od tego dnia biegł dla wszystkich zainteresowanych 14-dniowy termin zgłaszania uwag".

- Pismo Pani Prezes Agnieszki Pachciarz, skierowane do Pana Prezesa 27 grudnia br., powodowane dobrym obyczajem, miało na celu przypomnienie o terminie przekazania opinii do opublikowanych projektów zarządzeń. Sformułowane przez Pana Prezesa zarzuty, dotyczące "pośpiechu w tworzeniu prawa" są więc nie tylko chybione, ale też świadczą o tym, że przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej nie śledzą na bieżąco procesów legislacyjnych w systemie ochrony zdrowia” - czytamy w piśmie wiceprezesa Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH