NFZ aneksuje umowy ze szpitalami poza siecią. Rzecz dotyczy województw... NFZ podpisuje aneksy do umów ze szpitalami, by zabezpieczyć świadczenia na danym terenie i dostęp pacjentów do nich - podała Magdalena Szefernaker z biura prasowego NFZ. Fot. PTWP

Fundusz podpisze aneksy do umów ze szpitalami, które nie znalazły się w sieci szpitali z województw: mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i lubuskiego - poinformowała w piątek (4 sierpnia) Magdalena Szefernaker z biura prasowego NFZ.

Szefernaker powiedziała, że sukcesywnie napływają do prezesa NFZ prośby o aneksowanie kolejnych umów.

Jak wyjaśniała, NFZ podpisuje aneksy do umów ze szpitalami, by zabezpieczyć świadczenia na danym terenie i dostęp pacjentów do nich.

- Albo dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ ogłasza konkurs, ale jeżeli np. dochodzi do wniosku, że rozpisanie konkursu jest niemożliwe, to może też podjąć decyzję o aneksowaniu umowy, czyli przedłużeniu jej maksymalnie do 6 miesięcy - dodała Szefernaker.

W piątek (4 sierpnia) rzecznik mazowieckiego oddziału Funduszu Andrzej Troszyński poinformował, że NFZ zdecydował o przedłużeniu obowiązujących umów ze szpitalami na Mazowszu, które nie zakwalifikowały się do sieci szpitali. Jak podał w komunikacie, okres obowiązywania umów na lecznictwo szpitalne oraz rehabilitację upływa 30 września; aneksowane umowy będą obowiązywały do 31 marca 2018 r.

- W celu zapewnienia ciągłości i dostępności do świadczeń stacjonarnej opieki zdrowotnej - w tych zakresach, które nie spełniały warunków kwalifikacji do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń, tzw. sieci szpitali - dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących umów - podał Troszyński.

Zgodę na takie rozwiązanie wydał p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Na zgodę prezesa NFZ na przedłużenie umów czeka jeszcze kilka oddziałów.

W końcu czerwca ogłoszono, że do tzw. sieci szpitali na Mazowszu zostały zakwalifikowane 82 placówki; 32 znalazły się poza nią. Zakwalifikowanie szpitala do sieci oznacza, że będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak to było dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Sieć szpitali zacznie funkcjonować od 1 października tego roku. Jak podawano w końcu czerwca, według szacunków NFZ poza nią znalazło się 5 proc. łóżek z placówek, które dotychczas miały kontrakty z NFZ. W sumie w sieci znalazły się 593 szpitale.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH