Młodzi lekarze rodzinni polemizują z prezesem NRL

Grupa Rezydentów i Młodych Lekarzy Rodzinnych, powołana przy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, wyraża niepokój i zdziwienie słowami prezesa NRL Macieja Hamankiewicza o niewydolności systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

"Zdecydowanie nie zgadzamy się z Pana poglądem, wedle którego system podstawowej opieki zdrowotnej oparty na lekarzach medycyny rodzinnej jest niewydolny i, co budzi jeszcze większe zdziwienie, niewystarczający do zapewnienia właściwej opieki nad pacjentami" - czytamy w komunikacie wysłanym do mediów.

Argumentują, że od ponad 50 lat we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach na całym świecie specjaliści medycyny rodzinnej mają ugruntowaną i w pełni uzasadnioną rolę filaru całego systemu podstawowej opieki zdrowotnej. 

Jak podkreślają, wymogi podstawowej opieki zdrowotnej są diametralnie różne od warunków, do których przyzwyczajeni są lekarze pracujący w lecznictwie zamkniętym i wymagają odmiennego, dedykowanego kształcenia specjalistycznego. Przypominają raport Lalonde'a, który przyznaje "medycynie naprawczej", typowej dla polskiego lecznictwa zamkniętego, najmniejszy wpływ na stan zdrowia społeczeństwa, daleko za głównymi determinantami, takimi jak styl życia ludzi oraz środowisko, na co wpływają lekarze rodzinni przez profilaktykę i promocję zdrowia.
 
Zaznaczają, że lekarze rodzinni odgrywają kluczową rolę w publicznej opiece zdrowotnej - pacjenci zgodnie deklarują, że są zadowoleni z ich opieki - w 22 z 28 badanych krajów, w tym w Polsce, ponad 70% respondentów pozytywnie oceniło pracę lekarzy rodzinnych, mimo iż jednocześnie sam system opieki zdrowotnej był oceniany raczej negatywnie. [Źródło: Global Health Survey 2011].
 
- Chcemy zwrócić Pańską uwagę na to, że "znaczna ilość i rodzaj skierowań do lecznictwa zamkniętego", o których Pan wspomniał, nie wynikają z tego, że "lekarz rodzinny nie jest w stanie sobie poradzić w lecznictwie otwartym", lecz z tego, że lekarz rodzinny nieustannie napotyka w swej pracy liczne utrudnienia - zarówno w postaci wąskiego panelu dostępnych badań laboratoryjnych i obrazowych, niekorzystnego modelu finansowania jak i zarządzeń NFZ, dodających licznych obowiązków administracyjnych, które nie są związane ściśle z procesem leczenia - piszą młodzi lekarze rodzinni.

Zwracają też uwagę na fakt, iż po 20 latach istnienia tej specjalizacji w Polsce, lekarze specjaliści medycyny rodzinnej stanowią zaledwie około 40% lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej. W skali całego kraju brakuje jeszcze wielu tysięcy lekarzy do tego, by pokryć zapotrzebowanie społeczeństwa na podstawową opiekę zdrowotną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH