Ministerstwo zamierza tworzyć sieć szpitali. Czeka na mapy Resort nie zrezygnuje z zapowiadanego opracowania koncepcji utworzenia sieci szpitali. Fot. Shutterstock

Resort zdrowia potwierdził, że podejmie prace nad założeniami projektu sieci szpitali. Podczas środowego (27 stycznia) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda przyznał, że koncepcja oprze się o plan sformułowany przed laty przez prof. Zbigniewa Religę. Czy w sieci znajdą się szpitale prywatne?

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiedział podczas wystąpienia przed sejmową Komisją Zdrowia, że resort nie zrezygnuje z zapowiadanego opracowania koncepcji utworzenia sieci szpitali.

- W kwietniu będziemy mieli już przygotowane mapy potrzeb zdrowotnych w obszarze szpitalnictwa. W oparciu o nie chcemy wyznaczyć założenia potrzebne do powstania sieci szpitali - mówił wiceminister.

Był już taki projekt
Przypomnijmy, że ujęty w formę ustawy projekt sieci szpitali, do którego - jako punktu wyjścia przy tworzeniu nowej ustawy chce sięgnąć resort - trafił do Sejmu w październiku 2009 r. Nazywamy planem Religi zakładał, że pierwszeństwo kwalifikowania do sieci szpitali miałyby te lecznice (publiczne i niepubliczne), które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Szpitale w sieci miałyby gwarantowany kontrakt z NFZ - o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Według tamtego projektu decyzje o tym, które szpitale wejdą do sieci miał podejmować minister zdrowia, uwzględniając stanowisko Rady ds. Szpitalnictwa. W terenie powstać miały z kolei zdominowane przez samorządowców regionalne rady ds. szpitali, które typowałyby placówki do sieci.

Co ciekawe, wspomniany projekt PiS, krytykowany przez PO, do którego się dzisiaj powraca jako źródła inspiracji, przepadł przed laty bardzo niewielką liczbą głosów. Za odrzuceniem projektu było 202 posłów, 200 było przeciw, a czworo się wstrzymało od głosu.

Posłowie w trakcie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia zwracali jednak uwagę, że od czasu pojawianie się planu Religi sytuacja w ochronie zdrowia uległa istotnym zmianom.

Publiczni i prywatni
Poseł Lidia Gądek (PO) podkreślała, że obecnie mamy mieszany system w ochronie zdrowia, gdzie obok szpitali publicznych działają niepubliczne. I to te drugie w wielu przypadkach - chociażby na poziomie powiatów - zabezpieczają opiekę medyczną.

- Czy te niepubliczne placówki będą wchodziły do sieci? - pytała posłanka.

Pytanie o tyle zasadne, że ustawa ma m.in. określić zasady i kryteria kwalifikowania szpitali do regionalnych sieci. Czy znajdą się w nich nowe szpitale otwarte przez podmioty prywatne oraz dawne szpitale powiatowe prowadzone przez operatorów prywatnych, jak i szpitale przejęte po przekształceniach przez samorządowe spółki prawa handlowego?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH