Ministerstwo konsultuje projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie Ministerstwo konsultuje projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. FOT. PTWP (Piotr Waniorek)

Wprowadzenie jednej ścieżki kształcenia ratowników medycznych i stworzenie prowadzonego przez ministra zdrowia rejestru ratowników - to niektóre z rozwiązań, które znalazły się w projekcie noweli ustawy o PRM. Projekt będzie konsultowany do 22 września.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych Edyta Wcisło, projekt częściowo uwzględnia postulaty środowiska.

- Uważam, że zmiany, które tam są, dotyczące m.in. wprowadzenia karty odstąpienia od czynności ratunkowych, którą opracowaliśmy, czy zadań ratownika także poza systemem, są dobre - oceniła.

Jedna ścieżka kształcenia ratowników medycznych
Jednocześnie zwróciła uwagę, że projekt nie przewiduje np. utworzenia - wzorem innych zawodów medycznych - samorządu zawodowego ratowników medycznych, o co zabiega środowisko. Propozycje jego powołania ratownicy planują zgłosić w toku konsultacji społecznych.

Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada wprowadzenie jednej ścieżki kształcenia ratowników medycznych. Ma się to odbywać w trybie licencjatu, a nie - jak dziś - studiów licencjackich (3 lata, 3800 godzin) bądź szkoły policealnej (2 lata, 2100 godzin).

Ostatnim rokiem naboru w szkołach policealnych był rok szkolny 2012/2013; kształcenie będzie trwało do końca cyklu kształcenia.

Projekt przewiduje, że osoby, które rozpoczną studia na kierunku ratownictwo medyczne po 30 września 2017 r., po złożeniu ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu będą odbywać półroczną praktykę (960 godzin dydaktycznych).

Kto może wykonywać ten zawód
By móc wykonywać zawód, po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów konieczne będzie też zdanie Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM). Zastąpi on organizowany dziś przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie ratownika medycznego. PERM ma być organizowany przez Centrum Egzaminów Medycznych, działające przy ministrze zdrowia.

Ponadto, wykonywanie zawodu będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz po wpisie do rejestru ratowników medycznych (od 1 lipca 2019 r.). Prawo wykonywania zawodu będzie wydawał wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ratownika. Rejestr będzie prowadził minister zdrowia.

Projekt nakłada na ratowników, którzy nie wykonywali zawodu przez okres dłuższy niż 5 lat, a chcieliby wykonywać go ponownie, obowiązek odbycia sześciomiesięcznego przeszkolenia - w pełnym wymiarze czasu pracy, pod nadzorem ratownika medycznego, pielęgniarki lub lekarza systemu (specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH