Wtorek, 21 października 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 20-01-2011 14:21

Ministerstwo Zdrowia: rusza program profilaktyczny dla mężczyzn Onkologia

Zmniejszenie umieralności mężczyzn na nowotwory układu moczowo-płciowego to główny cel specjalnego programu profilaktycznego, który w czwartek (20 stycznia) zaprezentowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie on realizowany we współpracy z warszawskim Centrum Onkologii.

Wiceminister zdrowia Marek Haber podkreślił, że dotychczas onkologiczne programy profilaktyczne były kierowane głównie do kobiet. Program wypełni tę lukę, tym bardziej, że na nowotwory układu moczowo-płciowego chorują często mężczyźni w pełni aktywności zawodowej.

Dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Maciej Krzakowski zwrócił uwagę, że 30 proc. pacjentów z chorobami nowotworowymi udaje się uratować dzięki badaniom profilaktycznym, a kolejne 30 proc. dzięki wczesnemu wykryciu raka i odpowiedniej terapii.

Prof. Krzakowski dodał, że Centrum Onkologii dzięki doświadczeniu i kompetencji specjalistów będzie skutecznie realizowało projekt.

– Zmierzamy do tego, żeby rak gruczołu krokowego nie był zabójcą numer dwa mężczyzn – powiedział dyrektor CO.

Jak podkreśla MZ, głównym zadaniem programu finansowanego m. in. ze środków UE jest podnoszenie świadomości zdrowotnej aktywnych zawodowo mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które z racji wykonywanych zawodów są narażone na zachorowanie na nowotwory nerki, pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego. Istotne będzie także uaktualnienie stanu wiedzy lekarzy medycyny rodzinnej i medycyny pracy na temat tych chorób.

Co czwarte zachorowanie u mężczyzn wiąże się z chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego. W wielu przypadkach wczesne wykrycie daje szanse skutecznego wyleczenia. Praktyka innych krajów wskazuje, że wprowadzenie programów profilaktycznych mających na celu edukację w zakresie zachowań prozdrowotnych związanych z nowotworami układu moczowo-płciowego może się przyczynić do zmniejszenia skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych tych chorób.

W 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15276 mężczyzn, co stanowi 23 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań. Ponad jedna trzecia zachorowań wystąpiła u mężczyzn w wieku 45-64. r. ż.

 • profilaktyka dla mężczyzn
  Chciałbym skorzystać z programu profilaktycznego dla mężczyzn. jest to dla mnie bardzo ważne.
  pozdrawiam

  ~marek, 2011-09-01

 • o programie
  Dziś znalazłem taki oto tekst na stronie centrum onkologii, szkoda, że nie ma więcej szczegółów np. dane kontaktowe, :
  Konferencja otwierająca - Program profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn 45+

  20 stycznia br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca program profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn 45+ aktywnych zawodowo.

  Opracowanie i wdrożenie programu profilaktycznego w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45 roku życia (45+) ukierunkowanego na przeciwdziałanie ich dezaktywizacji zawodowej (w szczególności osób wykonujących zawody, co do których istnieje wyższe prawdopodobieństwo narażenia na choroby nowotworów układu moczowo-płciowego)

  Program ten jest pierwszym tego rodzaju w Polsce.

  Liderem projektu jest Ministerstwo Zdrowia, natomiast przygotowaniem koncepcji merytorycznej i realizacją zajmie się Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu programów przesiewowych i zdrowotnych pozwoliło wyłonić Centrum Onkologii jako Partnera projektu.

  W konferencji udział wzięli Podsekretarz Stanu Pan Marek Haber, Dyrektor Centrum Onkologii prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Pani Anna Kamińska, dr n. med. Roman Sosnowski (Centrum Onkologii), oraz dr n. med. Joanna Didkowska (Centrum Onkologii).

  Głównym zadaniem wdrażanego Projektu jest podnoszenie świadomości zdrowotnej aktywnych zawodowo mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które z racji wykonywanych zawodów są narażone na zachorowanie na nowotwory nerki, pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego. Niemniej istotnym elementem działań będzie uaktualnianie stanu wiedzy lekarzy urologów, podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny rodzinnej i medycyny pracy na temat omawianych chorób nowotworowych.

  Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  ~pacjent, 2011-01-23

 • badania
  Pytam, gdzie można znaleźc szczegółowe informacje o tym programie ? bo na stronie MZ nie ma, czyżby to był program dla wybrańców ?

  ~zainteresowany, 2011-01-23

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH