Ministerstwo Zdrowia przygotuje kolejny projekt sieci szpitali Zmiany, które znajdą się w nowej wersji projektu sieci szpitali nie dotyczą spraw podstawowych, czyli zaproponowanego zarysu ustawy. Fot. archiwum RZ

- Obecnie, po uwagach zebranych w trakcie konsultacji MZ tworzy nową wersję projektu ustawy o sieci szpitali. Niestety, na etapie prac, jakie są teraz prowadzone, nie mogę mówić o szczegółach - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas środowego (30 listopada) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, której tematem była "Informacja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła dotycząca planowanej reformy w opiece zdrowotnej, wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali" zaznaczył, że sieć obejmie tylko część zakresu lecznictwa szpitalnego.

Pozostałe zakresy, jak rehabilitacja, psychiatria, opieka długoterminowa, hospicyjna, paliatywna, które nie wejdą do sieci, poddane zostaną obecnie obowiązującym regułom. - To jest właśnie ten obszar, który pozwala na inwestowanie prywatnego kapitału, rozwój i innowacyjność - wyjaśnił minister Gryza.

"Ostre" kryteria
Wiceminister Gryza wyjaśnił, że opublikowany, konsultowany projekt ustawy o sieci szpitali był propozycją ministra zdrowia. Projekt ten ma rozwiązać problem związany z dostępem do świadczeń zdrowotnych i z finansowaniem tych świadczeń.

- Na podstawie danych dotyczących budżetowania szpitali z roku 2015, ustalono, że te świadczenia, które wejdą do sieci konsumują ok 85 proc. środków, które były w rękach szpitalnictwa - podał Piotr Gryza.

Dodał: - Pozostałe 15 proc. środków jest pozostawione do dyspozycji w ramach konkursu na realizację świadczeń. Te podmioty, które nie wejdą do sieci szpitali będą podlegać konkursom. Dotyczy to też pozostałych zakresów świadczeń.

Wiceminister potwierdził też, że szpitale, które wejdą do sieci nie będą musiały uczestniczyć w konkursach ofert, żeby mieć zagwarantowaną możliwość realizowania świadczeń w ramach finansowania z NFZ.

Przypomniał, że podstawowe kryteria wejścia do sieci to działanie przez szpital "na ostro", czyli posiadanie umowy na SOR lub izbę przyjęć, a także posiadanie przez ostatnie dwa lata kalendarzowe oraz w okresie kwalifikacji kontraktu z NFZ. Kryterium działania "na ostro” nie dotyczy szpitali pulmonologicznych i onkologicznych, które pełnią inną rolę w systemie.

Kogo brakuje
Prof. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca pytał dlaczego w sieci brakuje bardzo ważnego ogniwa jakim jest medycyna sercowo-naczyniowa.

- Choroby sercowo-naczyniowe pozostają nadal pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. W tej sytuacji trudno zrozumieć dlaczego w koncepcji sieci szpitali nie zostały one wyodrębnione jako osobny poziom, podobnie jak szpitale płucne i onkologiczne - pytał prof. Buszman.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH