Ministerstwo Zdrowia: nakłady na onkologię nie zwracają się w postaci efektu zdrowotnego

Zdaniem ekspertów należy przesuwać kontraktowanie leczenia onkologicznego z hospitalizacji w kierunku ambulatorium poprzez odpowiednie zmiany wyceny procedur przez NFZ. Jednak sama zmiana kierunku finansowania nie wystarczy, trzeba przygotować infrastrukturę: ośrodki do krótszych czasowo form leczenia.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Łodzi posiada kontrakt o największej wartości w Polsce (42,2 mln zł) z zakresu chemioterapii w warunkach szpitalnych. Jednocześnie w województwie łódzkim jest największy w Polsce odsetek świadczeń (82%) z zakresu chemioterapii realizowanych i finansowanych w ramach hospitalizacji.

W warmińsko-mazurskim został odnotowany bardzo duży odsetek wydatków na chemioterapię niestandardową (10%) w stosunku do wydatków na chemioterapie. Może to dziwić, jeśli uwzględnimy fakt, że w tym województwie póki co nie ma na razie ani jednego ośrodka klinicznego. Wartość umów na świadczenia onkologiczne w województwie warmińsko-mazurskim jest blisko trzy razy mniejsza niż w województwie dolnośląskim.

Takie wnioski wynikają z analizy dostępności do leczenia onkologicznego w Polsce w 2012 roku, w oparciu o dane dotyczące świadczeniodawców w zakresie zakontraktowanego z NFZ leczenia onkologicznego, którą przygotowali pracownicy Uczelni Łazarskiego. We wtorek (26 lutego) podczas dyskusji na tej uczelni do tez raportu odnieśli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Decyzje zapadają w szpitalu
Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, który recenzował raport, zauważył, że aż 61 proc. wartości kontraktów na udzielanie świadczeń onkologicznych wykonywanych jest w trybie hospitalizacji. Im mniejszy ośrodek, tym ta skłonność jest większa.

- Znaczna przewaga kontraktowania chemioterapii w warunkach hospitalizacji nie znajduje uzasadnienia merytorycznego. Większość chorych może i powinna być poddawana chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych lub w trybie jednodniowym, co jest właściwe zarówno pod względem medycznym i ekonomicznym, jak i z uwagi na uwarunkowania społeczne - uważa prof. Krzakowski.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się z postulatem, że należy przesuwać kontraktowanie leczenia onkologicznego z hospitalizacji w kierunku ambulatorium poprzez odpowiednie zmiany wyceny punktowej poszczególnych procedur przez prezesa NFZ. Jednak jak zauważył Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, jeśli placówki mają udzielać świadczeń w warunkach ambulatoryjnych czy jednodniowych w leczeniu onkologicznym, potrzebna jest infrastruktura. - Zmiany tylko sposobu kontraktowania nie wystarczą, niezbędne jest przygotowanie ośrodków do krótszych czasowo form leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH