Ministerstwo Zdrowia i Naczelna Rada Lekarska o spotkaniu na Miodowej

We wtorek (21 lutego) miało miejsce spotkanie Cezarego Rzemka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia z powołanymi do współpracy z resortem zespołami Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz przedstawicieli Federacji Pacjentów Polskich. W środę (22 lutego) na stronie MZ, a wcześniej na stronie NIL, opublikowane zostały informacje w tej sprawie.

Spotkanie zorganizowane zostało w odpowiedzi na zgłaszane ze strony samorządów lekarskiego i aptekarskiego oczekiwania dotyczące wspólnej z Ministerstwem Zdrowia pracy nad przygotowaniem rozwiązań prawnych regulujących bądź korygujących zasady funkcjonowania systemu refundacji leków. W trakcie spotkania omówione miały zostać propozycje zmian do projektu rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.

Jak informuje Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy resortu zdrowia, podczas spotkania przedstawiciele Zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej wskazali, że jako członkowie zespołu nie mogą omawiać uwag zgłoszonych do projektu rozporządzenia przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jednocześnie odmówili udziału w dalszej części spotkania, podczas której dyskutowane miały być propozycje zmian wniesione przez samorząd aptekarski. Wobec absencji przedstawicieli środowiska lekarskiego pozostali uczestnicy postanowili je zakończyć. 

Więcej: http://www.mz.gov.pl 

Naczelna Rada Lekarska informuje z kolei, iż mimo że zaproszenie w imieniu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wystosował szef Gabinetu Politycznego Konrad Korbiński, stronę resortu reprezentował wiceminister Cezary Rzemek, który nie przedłożył pisemnego materiału.

Ze strony samorządu lekarskiego obecny był natomiast prezes NRL Maciej Hamankiewicz oraz członkowie zespołu: Jacek Kozakiewicz - przewodniczący, Krzysztof Makuch, Andrzej Matyja, Krzysztof Kordel, Jolanta Szczurko, Zdzisław Szramik, Jarosław Wanecki.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreślił, że wiceminister Rzemek nie był merytorycznie przygotowany do dyskusji o szczegółach, mimo że NRL przekazała wcześniej na piśmie swoje uwagi do projektu rozporządzenia. Ponadto, jak dodał, lekarze oczekiwali prac nad dokumentem uwzględniającym już ich uwagi, a także udziału w spotkaniu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH