
Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 594 placówki, z czego 516 to szpitale publiczne - wynika z danych przekazanych PAP przez resort zdrowia. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. W sumie w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.
Do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia (realizujących bardziej skomplikowane świadczenia) - 96. Do szpitali III stopnia (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) - zakwalifikowano 62 placówki.
W sieci znajdzie się także 20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich (instytutów oraz szpitali klinicznych). Resort zapewnia, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.
W sumie do sieci zakwalifikowano 594 szpitali - 516 publicznych i 78 niepublicznych. Poza siecią pozostało 355 szpitali, 16 z nich to placówki publiczne. Ogółem w szpitalach sieciowych jest ponad 145 tys. łóżek.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być organizowana przede wszystkim przede wszystkim przez szpitale I-III stopnia oraz pediatryczne. Szpitale będą mogły łączyć tę działalność z realizacją świadczeń w trybie hospitalizacji udzielanych w innych komórkach organizacyjnych placówki, co - jak wskazuje MZ - ma pozwolić na "bardziej elastyczne wykorzystanie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej zatrudnionej w szpitalach realizujących jednocześnie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej".
Resort przypomina, że pacjenci wpisani na listę oczekujących w szpitalu, który nie został włączony do sieci (i jednocześnie nie uzyskał kontraktu z NFZ), mogą wpisać się na listę oczekujących prowadzoną przez inną placówkę. Szpital, do którego zgłasza się pacjent, ustala kolejność przyjęć, uwzględniając datę zgłoszenia w poprzedniej placówce.
Szpitale zakwalifikowane do sieci będą rozliczane w formie ryczałtowej, jednak resort zapewnia, że nie będzie to oznaczać "prostego budżetowania szpitali, które działałoby demotywująco na świadczeniodawców". Szpitale nadal będą ewidencjonować swoją działalność, a wysokość ryczałtu na następny okres rozliczeniowy będzie zależała od zakresu świadczeń wykonanych i sprawozdanych w okresie poprzedzającym. Będzie on także zależał m.in. od parametrów jakościowych związanych z procesem udzielania świadczeń.
Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarancję finansowania przez 4 lata, opartą na okresowych ryczałtach uzależnionych od efektywności placówki. Szpitale poza siecią będą mogły - tak jak dotychczas - przystąpić do konkursów organizowanych przez NFZ.
Zdaniem MZ wprowadzenie sieci szpitali poprawi koordynację leczenia pacjenta i zapewni lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Szpitale w sieci mają zapewniać pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.


CZYTAJ TAKŻE
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- SB19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- SB18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- SB17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- SB16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- SB15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 8 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych