Ministerstwo Rozwoju: są unijne pieniądze, bardziej ułatwmy życie niepełnosprawnym Fot. Shutterstock

Ministerstwo Rozwoju chce zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w projektach, finansowanych z pieniędzy UE na lata 2014-2020; w tej sprawie resort opracował wytyczne - poinformował w środę (9 grudnia) wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Chorąży uczestniczył w forum dotyczącym osób z niepełnosprawnościami "Fundusze europejskie bez barier - (p)dostęp dla wszystkich".

Pytany przez PAP o to, z jakich programów dotyczących wydawania funduszy UE na lata 2014-2020 będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, by sięgnąć po unijne pieniądze, odparł: - Właściwie we wszystkich programach krajowych i regionalnych będą dostępne środki na takie przedsięwzięcia.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Wiceminister rozwoju podkreślił podczas forum, że osoby z niepełnosprawnościami w Polsce stanowią ok. 12 proc. populacji kraju. - Nadal ok. 80 proc. z nich to osoby bierne zawodowo. To niewykorzystany potencjał, zwłaszcza w kontekście wyzwań demograficznych stojących przed Polską i Europą - ocenił.

- Poprawianie dostępu do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, ich społeczna i zawodowa aktywizacja ma szczególne znaczenie dla realizacji celów, jakie stawia przed nami +Strategia Europa 2020+. Zobowiązania Polski to zwiększenie stopy zatrudnienia do 71 proc. i zmniejszenie liczby osób żyjących w ubóstwie o 1,5 mln. Realizacja tych celów nie będzie możliwa bez poprawy zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami - podkreślił wiceminister.

Chorąży zauważył, że wiele dworców, stacji i przystanków kolejowych jest niedostosowanych do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami, seniorów czy matek i ojców z wózkami dziecięcymi. - Brakuje pochylni, ramp, wind, kontrastowanych schodów, komunikatów głosowych i pomocy ze strony pracowników środków komunikacji - mówił.

Poinformował, że zaledwie od 7 do 9 proc. budynków na Podlasiu i Mazowszu jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobnie - jego zdaniem - sytuacja wygląda w przypadku dostępu takich osób do informacji, w tym stron internetowych.

Paradoksalnie - jak podkreślił - jesteśmy wrażliwi na dyskryminację osób z niepełnosprawnościami. Powołując się na dane Rzecznika Praw Obywatelskich wskazał, że aż 40 proc. Polaków uważa, że osoby z niepełnosprawnościami są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w naszym kraju.

- Doświadczenia w realizacji funduszy europejskich pokazują, że kwestia zmiany w podejściu do osób z niepełnosprawnościami w projektach europejskich także jest wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że projekty z udziałem tej grupy są trudniejsze w realizacji, a przez to mniej popularne - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Rozwoju, by zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w projektach nowej unijnej perspektywy finansowej opracowało wytyczne w tym zakresie. - Chodzi o to, by efekty realizowanych z funduszy UE projektów były dostępne dla wszystkich, w tym dla osób z niepełnosprawnościami - tłumaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH