Ministerstwo Pracy nie przewiduje złagodzenia kryteriów do becikowego

Warunkiem otrzymania becikowego nadal będzie objęcie ciężarnej opieką lekarską od co najmniej 10 tygodnia ciąży. Minister pracy nie planuje złagodzenia tego wymogu - powiedziała we wtorek (28 maja) w Sejmie wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

Odpowiedziała w ten sposób na pytanie posłanek PO Krystyny Kłosin i Iwony Guzowskiej o możliwość wydłużenia terminu zgłoszenia się kobiety w ciąży do lekarza bez utraty prawa do becikowego. Obecnie jednym z kryteriów do uzyskania tego świadczenia jest zgłoszenie się kobiety do lekarza nie później niż przed upływem 10 tygodnia ciąży.

Posłanki apelowały o przesunięcie tego terminu o dwa do pięciu tygodni lub o uniezależnienie - w przypadku kobiet zachodzących w kolejną ciążę - prawa do becikowego od terminu zgłoszenia się do lekarza. Argumentowały to m.in. faktem, że kobieta, która zachodzi w kolejną ciążę, karmiąca dziecko, mająca po porodzie nieregularne cykle miesiączkowe w 10 tygodniu ciąży niejednokrotnie może nie być świadomą swojego stanu. Tymczasem zbyt późne zgłoszenie się do lekarza powoduje, że traci ona prawo do świadczenia - becikowego.

Wiceminister Seredyn przypomniała, że obecne przepisy obowiązują od 2009 r. i są realizacją postulatów ministra zdrowia.

- Kwestia ta poddawana była wielokrotnie analizie przez ekspertów zespołu krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa. Eksperci ci jednoznacznie wypowiadali się, że przyjęcie takiego rozwiązania w sposób bezpośredni wpłynie na stosowanie właściwej opieki profilaktycznej w okresie ciąży i ma duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, ograniczenia ryzyka wcześniactwa i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz zapobiegania innym powikłaniom - przypomniała Seredyn.

Przytoczyła też statystyki wskazujące, że przepis wpływa na zwiększenie liczby kobiet obejmowanych wczesną opieką w czasie ciąży. I tak, w 2009 r. wczesnych porad ciążowych udzielono 57 proc. ciężarnych, a w 2011 - 66,9 proc.

- Systematycznie obniża się także czynnik umieralności okołoporodowej - dodała Seredyn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH