Ministerialny plan na zdrowie. Eksperci zgłaszają wątpliwości Eksperci zauważają, że w trakcie kadencji tego rządu żadnych realnych podwyżek nakładów nie będzie Fot. Archiwum

Eksperci, którzy na łamach Dziennika Polskiego oceniają zapowiadane przez ministra Konstantego Radziwiłła reformy, podkreślają, że zwiększenie wydatków na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB w 2025 roku oznacza, że w trakcie kadencji tego rządu żadnych realnych podwyżek nakładów nie będzie.

Rozczarowania tym faktem nie kryje Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Wskazuje, że wzrost wydatków na zdrowie wymagałby podniesienia podatków. Sugeruje, że warto by też rozważyć kwestię współpłacenia i dodaje, ” że nawet takie rozwiązanie nie byłoby krzywdzące”.

Dr Stanisław Maksymowicz, socjolog medycyny i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego szacuje, że kwota przeznaczana przez Polaków na prywatne leczenie oscyluje właśnie w granicach brakujących w systemie 30 mld zł. W jego opinii rozłożenie wzrostu wydatków do 2025 r. spowoduje, że ”resort zyska czas na potrzebne zmiany systemowe i uszczelnienie systemu”.

Zdaniem Maksymowicza na koordynowanej opiece zyskają pacjenci, którzy będą mogli liczyć na kompleksowe wsparcie (resort chce, by lekarze rodzinni pełnili dla chorych rolę koordynatorów leczenia i kontrolowali przebieg ich terapii - także w innych placówkach).

Lekarze rodzinni ostrzegają jednak, że powierzenie im roli głównego ogniwa systemu obarczy ich dodatkowymi obowiązkami. A tych wykonywać nie będzie komu - zwraca uwagę dr Jerzy Radziszowski z Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego w Krakowie.

Plany ministra nie podobają się również pielęgniarkom. Obawiają się one bowiem, że powołanie zespołów podstawowej opieki zdrowotnej w praktyce okaże się zamachem na ich niezależność - podkreśla Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Czytaj: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH