Ministerialne zadania dla Beaty Małeckiej-Libery Beata Małecka-Libera Fot. PTWP

Nowa wiceminister, sekretarz stanu w MZ Beata Małecka-Libera będzie koordynowała i nadzorowała działalność Departamentu Pielęgniarek i Położnych, a także Departamentu Zdrowia Publicznego. Pozostanie jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

Jak poinformował nas Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, oprócz wymienionych zadań Beata Małecka-Libera jako wiceminister będzie również sprawowała nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez MZ.

Są to: Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Dom Lekarza Seniora im. dr Kazimierza Fritza w Warszawie, Dom Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie, Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie, Krajowe Centrum do spraw AIDS w Warszawie, Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia w Łodzi, Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie, Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, Ośrodek Diagnostyczno-Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku, Ośrodek Readaptacyjno-Rehabilitacyjny w Karczewie, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Branicach, Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie-Zalesiu, Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim.

W rozmowie z reporterem RMF (14 stycznia) Beata Małecka-Libera zadeklarowała, że do końca kwietnia rząd zajmie się nowym projektem ustawy o zdrowiu publicznym. Zapewniła, że przygotuje ustawę, tak by Sejm zaczął nad nią prace przed wakacjami.

- Zrobię wszystko, żeby w formie projektu wpłynęła pod obrady Rady Ministrów. Wierzę głęboko w to, że przed wakacjami zaczniemy procedować w Sejmie. Inaczej nie uda się jej uchwalić przed wyborami - po raz pierwszy publicznie ujawniła harmonogram prac nad ustawą o zdrowiu publicznym.

Ma to być najważniejsza ustawa w ochronie zdrowia - akt prawny, który uporządkuje przepisy rozproszone po kilkudziesięciu innych ustawach. Mają tam być np. określone wskaźniki epidemiologiczne, wskazane grupy ryzyka, opisane priorytety zdrowotne, programy zdrowotne i profilaktyczne, jasno podzielone zadania i kompetencje w ochronie zdrowia, określone ma być finansowanie.

Fundamenty pod ustawę o zdrowiu publicznym przygotowała Ewa Kopacz, gdy była ministrem zdrowia. W grudniu 2014 r. powierzając Małeckiej-Liberze funkcję pełnomocnika rządu, premier Ewa Kopacz powiedziała, że ustawa o zdrowiu publicznym jest "konstytucją ochrony zdrowia". Podsekretarz stanu w MZ Igor Radziewicz-Winnicki zapewnił zaś, że prowadzone w resorcie prace nad ustawą są zaawansowane.

W czasie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (organizowanego przez PTWP, wydawcę Rynku Zdrowia) Radziewicz-Winnicki zaznaczył natomiast, że projekt tej ustawy tym różni się od poprzednich wersji, że opiera się na zasadzie wielosektorowości. Wyjaśnił, że obecnie część zadań prozdrowotnych spoczywa na samorządach lokalnych, część jest realizowana przez różne instytucje.

- Wydajemy niemałe pieniądze na różne działania, ale w sposób nie dość skoordynowany. Prowadzone akcje są na ogół krótkotrwałe i nie kończą się ewaluacją i określeniem długofalowych efektów - ocenił w trakcie "Debaty o zdrowiu publicznym”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH