Minister zdrowia: wszystko jest pod kontrolą, nie ma żadnego kryzysu Minister Radziwiłł przekonywał: Sytuacja jest zdecydowanie pod kontrolą, nikt nie jest zagrożony .Fot. PTWP

Nie ma żadnego chaosu ani kryzysu w służbie zdrowia, sytuacja jest zdecydowanie pod kontrolą, nikt nie jest zagrożony, wszyscy mają dostęp do opieki - mówił Konstanty Radziwiłł w środę (3 stycznia) podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia, na którym przedstawiał informacje w sprawie skali i skutków wypowiedzianych klauzul opt-out.

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz wspomniał, że minister zdrowia wysłał pismo przed rozpoczęciem Komisji Zdrowia, w którym poinformował o utrudnieniach w oddziałach tylko w sześciu szpitalach związanych w wypowiadaniem klauzul opt-out przez lekarzy.

Ogólnopolskie problemy kadrowe
W odpowiedzi Arłukowicz wymienił problemy zgłaszane od tygodni, m.in. Podlaskiem - w Uniwersyteckim Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Białymstoku, gdzie 90 proc. lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out i wstrzymano zabiegi planowe.

- Mówimy o kłopotach w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, gdzie tylko jedna osoba zgłosiła się do tego, by pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. W województwie śląskim problem opt-out dotyka zamkniętej izby przyjęć w BCO w Bielsku-Białej - wyliczał Arłukowicz.

Wymienił też szpitale w Bytomiu, Piekarach Śląskich, Sosnowcu, Olesnie i Kluczborku.

- Problemy pojawiły się także w województwie małopolskim, gdzie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym 104 na 170 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out i gdzie przesuwane są zabiegi. Mówimy o szpitalu, w którym przeprowadza się leczenie najciężej chorych małych pacjentów, m.in. z chorób nowotworowych - podkreślił Bartosz Arłukowicz.

Kolejno wymienił też szpitale w Łodzi, Wrocławiu, Giżycku, Jędrzejowie, Skarżysku Kamiennej. W wymienionych placówkach tych zawieszono pracę oddziałów lub odkłada się planowe zabiegi z powodu braku lekarzy.

Dodał, że lekarze skarżą się, że pojedynczo pełnią dyżury. - Jesteśmy w sytuacji krytycznej - stwierdził Bartosz Arłukowicz.

Minister: to nieistotne zaburzenia
- Sytuacja jest zdecydowanie pod kontrolą, nikt nie jest zagrożony - ripostował minister Radziwiłł. - Prowadzimy nieprzerwany dialog ze stroną lekarzy rezydentów i związkowców OZZL, znamy ich postulaty i staramy się realizować.

Minister przedstawił aktualną sytuację związaną z klauzulami opt-out. Wypowiedziało je obecnie 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. Przypomniał jednak, że w polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, w tym ok. 16 tys. rezydentów. Oznacza, że klauzule opt-out wypowiedziało ok.  4 proc. lekarzy i ok. 11 proc. lekarzy rezydentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH