Łukasz Szumowski uczestniczył (13-14 kwietnia) w spotkaniu ministrów zdrowia w Tokio dotyczącym bezpieczeństwa pacjenta. Szef resortu zdrowia przedstawił w dyskusji przy okrągłym stole system akredytacji i funkcjonowania CJM.

Program wizyty ministra obejmował zarówno udział w wykładach, jaki i dyskusjach panelowych, m.in. na temat bezpieczeństwa pacjenta w kontekście rozwoju technologii informacyjnych. Minister Szumowski zapoznał się również z japońskim systemem bezpieczeństwa pacjenta.

W drugim dniu szczytu minister zdrowia zabrał głos w dyskusji przy okrągłym stole. Podczas wystąpienia wskazał, że w Polsce funkcjonuje jedna z najstarszych instytucji w naszej części Europy, zajmująca się tematyką bezpieczeństwa pacjenta - Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Minister opisał system akredytacji i funkcjonowania CJM.

Mówił również o pracach nad projektem ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która w sposób kompleksowy będzie się odnosić do tematu jakości w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta i monitorowania zdarzeń niepożądanych.

W kontekście działań krajowych Łukasz Szumowski wspomniał również o planowanym wprowadzeniu w Polsce e-recepty, która również będzie mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo pacjenta jest wyzwaniem o charakterze globalnym, a związku z tym konieczna jest współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń.

W Światowym Ministerialnym Szczycie nt. bezpieczeństwa pacjenta udział wzięli przedstawiciele z 46 państw oraz 6 organizacji międzynarodowych - poinformowało poniedziałek (16 kwietnia) MZ.

Czytaj: www.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH