Minister zdrowia: służba zdrowia to odpowiedzialność państwa, nie PRL Służba zdrowia to obszar odpowiedzialności państwa - powiedział Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Służba zdrowia to raczej obszar odpowiedzialności państwa wobec obywateli, niż przedmiot wolnej gry rynkowej; proponowane rozwiązania to nie PRL, bo nowoczesne kraje Zachodniej Europy dawno już doszły do takich wniosków - podkreśla w rozmowie z PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W rozmowie z PAP Radziwiłł ocenił, że przekonanie, iż w obszarze zdrowia mogą rządzić prawa wolnego rynku "nie przystaje do nowoczesnego systemu służby zdrowia".

- Ci, którzy - to mnie nawet trochę rozśmiesza - mówią o tym, że propozycje, które w tej chwili przedstawiamy, to powrót do PRL-u, nie zauważają, że praktycznie rzecz biorąc, w całej Unii Europejskiej obowiązuje zasada ochrony sektora służby zdrowia przed wpływem rynku, a nie wpychanie go w samoregulację za pomocą tzw. niewidzialnej ręki rynku - powiedział minister.

Od 1 stycznia 2018 roku nie będzie już NFZ
- To nie PRL, tylko nowoczesne kraje Zachodniej Europy dawno już doszły do wniosku, że służba zdrowia to raczej obszar odpowiedzialności państwa wobec obywateli niż przedmiot wolnej gry rynkowej. Wprawdzie oczywiście to jest potężny rynek pracy, to jest również potężna gałąź gospodarki narodowej, ale jeśli chodzi o pacjentów - a ci są najważniejsi w służbie zdrowia - to tutaj muszą być gwarancje, regulacje i odpowiedzialność państwa, a nie pozostawienie tego wolnej grze wolnego rynku - dodał.

Radziwiłł podkreślił, że obecnie kilkaset tysięcy polskich obywateli nie ma dostępu do świadczeń zdrowotnych. Resort chce, by formuła powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego została zastąpiona zasadą powszechnego zabezpieczenia prawa do świadczeń dla obywateli RP stale zamieszkałych w kraju oraz innych mających legalne prawo pobytu w Polsce. - Każdy, kto potrzebuje opieki zdrowotnej powinien ją otrzymać w systemie publicznym - podkreślił minister.

Zgodnie z planami, od 1 stycznia 2018 roku nie będzie już NFZ, służba zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa. Zlikwidowane zostaną także wojewódzkie oddziały NFZ, które zostaną przekształcone w Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. Do ich zadań będzie należało m.in. finansowanie służby zdrowia na poziomie wojewódzkim, kontraktowanie części świadczeń oraz nadzorowanie działania placówek zdrowotnych.

- Narodowy Fundusz Zdrowia - instytucja, która zawiaduje powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym - w tej sytuacji po prostu traci rację bytu. Jeżeli państwo bezpośrednio bierze odpowiedzialność za zdrowie swoich obywateli, to również budżet państwa powinien być tym miejscem, gdzie obecne są te środki, które przeznaczamy na zdrowie - powiedział minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH