Minister zdrowia: refundacja terapii protonowej dla kilku(nastu) rodzajów nowotworów Napromienianie guza czerniaka złośliwego oka wiązką protonów Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Minister zdrowia Marian Zembala ocenia, że refundacja NFZ powinna na początek objąć leczenie kilku-kilkunastu rodzajów nowotworów za pomocą terapii protonowej. W połowie października w Krakowie zacznie działać pierwszy w Polsce ośrodek oferujący taką terapię.

- Dobrze się stało, że mamy możliwości leczenia także z wykorzystaniem tej formy terapii, ale dotyczy ona tylko pewnych grup, a nie każdego rodzaju nowotworów - wyjaśniał dziennikarzom w piątek (7 sierpnia) podczas wizyty w Krakowie minister Zembala.

Na pytanie PAP, czy finansowanie przez NFZ terapii protonowej będzie możliwe od początku przyszłego roku, odpowiedział: "Jak będzie oceniane 6 czy 8 (rodzajów nowotworów - przyp. PAP), prawdopodobieństwo finansowania jest wielkie. Jeśli będą to 84 rodzaje, nie da się, bo trzeba to obiektywnie zweryfikować".

Przypomnijmy, że niedawno przygotowany został przez ekspertów raport dla MZ zawierający wskazania, w jakich przypadkach należy sięgać po tę metodę leczenia. Prof. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej wskazywał, że specjaliści nie mają wątpliwości, iż terapia ta powinna być stosowana do leczenia kilkunastu rodzajów nowotworów, m.in. wybranych nowotworów głowy i szyi (zlokalizowanych w podstawie czaszki), niektórych nowotworów mózgu, starannie wyselekcjonowanych przypadków raka prostaty, wybranych rodzajów nowotworów wieku dziecięcego. Terapia nie będzie natomiast rekomendowana do leczenia raka piersi.

Prof. Dziadziuszko podkreślał że bardzo istotne jest, aby pacjenci z całego kraju mieli w przyszłości równy dostęp do tej terapii i by skuteczność leczenia oraz działania niepożądane były regularnie i starannie oceniane. Chciałby, aby wskazania do terapii protonowej przynajmniej raz na dwa lata były aktualizowane.

Ośrodek w gotowości od IV kwartału

Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaznaczył podczas krakowskiej konferencji, że w lipcu br. wpłynęła do agencji rekomendacja dotycząca terapii protonowej z podanymi ponad 80 różnymi typami nowotworów według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. - Teraz musimy znaleźć do każdego z tych nowotworów naukowe potwierdzenia skuteczności tej metody - wyjaśnił.

- Prace trwają, raport jest tworzony, ale czy powstanie on w ciągu dwóch-trzech miesięcy, aby można było zacząć finansowanie od 1 stycznia - takiej gwarancji nie daję - zastrzegł.

Minister Zembala poinformował, że powstał interdyscyplinarny zespół, który zidentyfikuje kilkanaście nowotworów u dzieci i dorosłych, w leczeniu których terapia protonowa ma największe uzasadnienie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH