Minister zdrowia przedstawił priorytet w pracach resortu Minister zdrowia przedstawił priorytety resortu. Fot. Archiwum

We wtorek (1 grudnia) w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawił kierunki działań resortu na najbliższe 4 lata. Jak zaznaczył, jednym z najważniejszych wyzwań jest dokończenie procesu informatyzacji służby zdrowia. Jednym z pierwszoplanowych zadań ma być jak najszybsze wcielenie w życie projektu dotyczącego tzw. leków 75+.

Minister przyznał, że przejmując resort po swoich poprzednikach dostał olbrzymie wyzwanie związane z koniecznością informatyzacji służby zdrowia. Jak podkreślał, projekty takie jak elektroniczne konto pacjenta czy e-recepta, są obecnie ratowane, bo faktycznie poprzednicy zrobili w tej sprawie niewiele. To zaś grozi utratą przyznanego na te cele dofinansowania. - Robimy wszystko, by z tego wyjść z twarzą - zaznaczał minister zdrowia.

- Musimy też podjąć olbrzymi wysiłek, jakim jest faktyczne przygotowanie map potrzeb zdrowotnych, które jak wiadomo są potrzebne w procesie kontraktowania, a także stanowią warunek uzyskania różnych środków finansowych. To, co dziś mamy to jedynie prawie zrealizowaną mapę w onkologii, na finiszu są też prace w kardiologii. Liczymy, że na pozostałe uda nam się pozyskać dofinansowanie unijne i też niedługo będziemy o nich mogli mówić - stwierdził Radziwiłł.

Co do planów na najbliższe 4 lata, minister zaznaczył, że w resorcie kończą się prace nad projektem zapowiadanym w expose premier Beaty Szydło dotyczącym bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+.

- Zgodnie z zapowiedzią będzie on realizowany jako jeden z pierwszych. Mogę powiedzieć, że jest to projekt trudny, bo wiemy, że mamy dużą populację osób, które nie radzą sobie z wykupem leków i musimy im pomóc. To nie jest rozdawnictwo. Wiemy, że to będzie kosztowało - komentował minister.

Jak wyjaśniał, obok publikowanych przez resort list leków refundowanych, pojawia się druga listy dedykowana seniorom. Na tej liście będą systematycznie wprowadzane kolejne bezpłatne leki. - Zaczniemy od leków tanich i dedykowanych osobom starszym i będziemy starać się niwelować wszelkie ryzyko nadużyć w tej materii - podkreślał.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział też, że planuje przesunąć kontraktowania świadczeń zdrowotnych z połowy przyszłego roku na kolejny rok.

W dalszej kolejności resort zdrowia ma zająć się pracami nad ustawą o działalności leczniczej. - Tu będziemy starali się zatrzymać przymus komercjalizacji SPZOZ-ów. Chcemy też możliwie szybko uregulować politykę lekową i rozwiązać problem wywożenia leków z kraju. Dużym wyzwaniem jest też zapowiadane przeniesienie finansowania systemu ochrony zdrowia na budżet państwa - zaznaczał.

Minister wśród priorytetów resortu wymienił też prace nad reaktywacją medycyny szkolnej, zmiany w pakiecie onkologicznym, przywrócenie stażu podyplomowego i przeciwdziałanie brakom kadrowych w ochronie zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH