Minister zdrowia o planach powołania Narodowego Instytutu Raka: mamy determinację Minister Zembala zapowiada utworzenie NIR. Fot. PTWP

Minister zdrowia Marian Zembala poinformował w czwartek (16 lipca) w Szczecinie o planach powołania Narodowego Instytutu Raka. Trwają już starania, jest determinacja i zaplecze naukowe - zaznaczył.

Zembala wziął udział w konferencji "Polaków zdrowia portret własny 2015. Rak płuca - problem cywilizacyjny", która odbyła się w Szpitalu Specjalistycznym im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie.

- Intencją rządu Ewy Kopacz jest, by powstał Narodowy Instytut Raka - mówił minister, zapewniając, że w zespole opracowującym koncepcję instytutu będą pracować autorytety naukowe.

- To pewien kolejny etap: z onkologii klinicznej należy przejść w onkologię prewencyjną, gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafili daleko bardziej precyzyjnie niż obecnie wskazać populacje, gdzie istnieją zagrożenia. Następnie będziemy badać te populacje, mając wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi - mówił szef resortu zdrowia.

Rząd premier Kopacz będzie wspierać te działania - zapewnił.

NIR powstanie w ciągu roku?
Pytany, czy Narodowy Instytut Raka zostanie powołany do życia jeszcze podczas rządów Ewy Kopacz, czy już za kolejnej ekipy po wyborach parlamentarnych, Marian Zembala odpowiedział, że "Polska jest zbyt odpowiedzialna, by czas mierzyć ekipami".

Jak wyjaśniał dziennikarzom prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, brakuje instytucji, która zajmowałaby się profilaktyką raka. Podkreślał, że szczegóły działania instytutu będą opracowywane.

- Może on funkcjonować np. przy jednym z uniwersytetów medycznych czy przy jednym z centrów onkologii. Celem tej koncepcji, która pojawiła się podczas prac na pakietem onkologicznym jest koordynacja badań na rakiem. Konsultujemy teraz poszczególne założenia, musimy też poczekać na opinie ekspertów - mówił.

- To ma być instytucja naukowo-wdrażająca, która będzie wytyczać kierunki profilaktyki, wprowadzać nowe technologie leczenia raka, by wspomóc pakiet onkologiczny - wyjaśnił.

Jego zdaniem powstanie Instytutu to kwestia roku.

Projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 r. do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztof Warzocha. Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Szpitale te miałyby stanowić trzon, na którym opierałoby się leczenie onkologiczne w Polsce. Jego zadaniem byłoby koordynowanie całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, jak i szkolenie lekarzy w zakresie onkologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH