Minister zdrowia na HCC 2018: zapytamy Polaków, co chcą uzyskać w systemie za własne pieniądze Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: - To będzie debata o systemie ochrony zdrowia, a nie o polityce. Fot. PTWP

Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, w piątek (9 marca), minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie ''Jeden na jeden'' z Wojciechem Kutą, redaktorem naczelnym Rynku Zdrowia, powiedział, że jeszcze w marcu rozpocznie ze wszystkimi środowiskami dialog na temat przyszłości ochrony zdrowia.

Dialog z udziałem wszystkich zainteresowanych, dotyczący naprawy ochrony zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział wkrótce po objęciu stanowiska ministra zdrowia, wyjaśniając jednocześnie, że uznaje go za priorytetowe zadanie dla siebie.

Wojciech Kuta: - Panie ministrze, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia zapowiadanej debaty?
Łukasz Szumowski:
- Debata z wszystkimi środowiskami, związkami zawodowymi, organizacjami pacjenckimi - jest zadaniem bardzo trudnym, ale nie karkołomnym. Spotykałem się w trakcie dwóch miesięcy urzędowania z wieloma interesariuszami w sektorze ochrony zdrowia. Wiem, że są to osoby bardzo rozsądnie podchodzące do problemów jakie występują w systemie ochrony zdrowia. Wczoraj (8 marca - przyp. red.) spotkałem się na przykład z samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych. Widząc dramatyczną sytuację, próbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania dla tej sytuacji.

Wracając do pytania, kiedy rozpocznie się zapowiadana debata, mogę powiedzieć, że w tym miesiącu ogłosimy skład jej komitetu organizacyjnego. Chciałbym to jednak ogłosić wspólnie z wszystkimi wchodzącymi w jej skład.

Komitet organizacyjny przedstawi także propozycje utworzenia rady programowej, a następnie w maju-czerwcu rozpoczniemy pierwszą z debat, które będą odbywać się z częstotliwością od 1 do 2 miesięcy. Tematów jest ogrom. Musimy zgromadzić większość osób, które uczestniczą w systemie ochrony zdrowia - począwszy od strony społecznej, pracodawców, po pracowników, związki zawodowe.

Chcę podkreślić, że do debaty zapraszam wszystkie związki zawodowe. To będzie debata o systemie ochrony zdrowia, a nie o polityce. Nie widzę jakichkolwiek przeszkód, aby ktokolwiek, kto chce w w sposób konstruktywny uczestniczyć w tej debacie, wziął w niej udział.

- Początek pana kadencji to ugaszenie pożaru - konfliktu z rezydentami. Tu jednak ciągle się coś tli. Słyszymy obawy i pytania, skąd wezmą się pieniądze na obiecane podwyżki?
- Zaznaczam i od razu prostuję - nie ''podwyżki''. W porozumieniu zostały zawarte także obniżki dla rezydentów dwóch pierwszych lat oraz obietnice dotyczące obowiązku pracy w Polsce do 5 po ukończeniu specjalizacji, a także propozycja dla lekarzy specjalistów, którzy chcieliby zrezygnować z bardzo trudnej pracy w wielu miejscach naraz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH