Minister zdrowia: chcemy skutecznie wprowadzić obowiązek e-zwolnień od 1 lipca FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wspólnie z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską i prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską prowadzimy rozmowy na temat metod wsparcia lekarzy, by skutecznie wprowadzić obowiązkowe e-zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 r. - powiedział dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski gościł we wtorek (6 marca) na prezydium Rady Dialogu Społecznego w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

- Tak jak deklaruje minister Rafalska, w której domenie są zwolnienia i wypłata świadczeń przez ZUS i nadzór nad Zakładem, zwolnienia elektroniczne będą od 1 lipca - zapewnił dziennikarzy minister.

- Natomiast my prowadzimy dialog z panią minister Rafalską, w jaki sposób spowodować, żeby było to wprowadzone z jak najmniejszymi perturbacjami dla lekarzy, żeby wprowadzić takie zachęty, które skłonią ich do tego, żeby wypisywali je elektronicznie - wyjaśnił Szumowski.

Podkreślił, że uszczelnienie systemu zwolnień lekarskich może przynieść miliardowe kwoty. - Wydaje się, że warto troszkę pracy poświęcić, po to, żeby pieniędzy przeznaczonych de facto na świadczenia rentowe, czy zdrowotne o tych parę miliardów było więcej" - podkreślił. "Zyskają pacjenci" - dodał.

Powiedział, że nie chce mówić o szczegółach takich zachęt, ponieważ konkretne rozwiązania są właśnie przygotowywane. Zaznaczył, że jedną z form pomocy przy wdrażaniu obowiązku e-zwolnień mogłaby być większe uprawnienia dla już istniejących w placówkach medycznych sekretarek medycznych. Poprawiane są też rozwiązanie informatyczne, które powinny być przyjaźniejsze dla korzystających z nich lekarzy.

Podkreślił, że przygotowywana i zmieniana z resortem rodziny oraz ZUS wersja elektroniczna będzie przyjaźniejsza od dotychczasowego wypisywania zwolnienia przez lekarza ręcznie, w obecności pacjenta wyszukującego wszystkie numery, NIP, PESEL i adresów.

- To wypisywanie ręczne trwało - jeśli zwolnienie elektroniczne byłoby szybciej wystawiane, to oszczędzałoby czas i ten czas mógłby być poświęcony pacjentowi - zaznaczył szef resortu zdrowia.

W niedawnym wywiadzie dla PAP szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że zakład stale przyjmuje wypisywane przez lekarzy e-zwolnienia m.in. z uwierzytelnieniem poprzez system ZUS. Podała, że obecnie większości krótkich zwolnień - do 7 dni - w praktyce nie da się sprawdzić, a suma świadczeń za zwolnienia do 33 dni w roku, które wypłacają pracodawcy, to 6,5 mln zł - podała.

Aleksander Główczewski (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH