Minister zdrowia chce spotkania z lekarskimi rzecznikami odpowiedzialności zawodowej

W przyszłym tygodniu zaproszę do ministerstwa lekarskich rzeczników odpowiedzialności zawodowej, by rozmawiać o tym, jak pracują sądy lekarskie - zapowiedział we wtorek (28 maja) szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Proponuję debatę, ponieważ część tragicznych wydarzeń z ostatnich tygodni i miesięcy powoduje, że musimy wspólnie zastanowić się nad rolą naszego zawodu. Źle rozumiana fałszywa solidarność zawodowa rzuca cień na całe środowisko - dodał Arłukowicz. W ostatnich miesiącach media relacjonowały historie pacjentów, którzy nie otrzymali na czas potrzebnej pomocy medycznej, co w niektórych przypadkach skończyło się tragicznie.

Arłukowicz wyjaśnił w radiowej Jedynce, że dyskusja jest potrzebna, by ocenić dlaczego opinia sądów lekarskich czasami bardzo się różni od ustaleń sądów powszechnych. Zaznaczył, że nie chodzi o "gwałtowne zmiany kodeksu etyki lekarskiej, tylko o zastanowienie, w jaki sposób ma być wykonywany zawód lekarza i jakie wartości powinny nim kierować".

Minister przypomniał, że w ub.r. na 186 wyroków sądów lekarskich 176 dotyczyło wymierzenia kary upomnienia lub nagany.

Arłukowicz odniósł się też do reakcji prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza na swój list otwarty "Do przyjaciół lekarzy". Minister twierdził w nim m.in., że "prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć". Pisał też, że to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta, o sposobie leczenia, a lekarz. Hamankiewicz uznał, że medialne działania ministra zdrowia ukrywają brak reform, podważają zaufanie do zawodu lekarza i antagonizują lekarzy i pacjentów.

- Ze środowiska dochodzą do mnie głosy, które mówią, że najwyższa pora zacząć o tym rozmawiać publicznie i dobrze, że rozpoczynamy ten temat. Patrząc na histeryczną reakcję prezesa Hamankiewicza i działaczy rad lekarskich, to najlepiej pokazuje, że ten temat jest potrzebny, musimy zacząć rozmawiać i ja tę dyskusje będę prowokował - powiedział we wtorek minister.

W piątek (24 maja) opublikowane zostało zarządzenie ministra zdrowia ws. powołania Komisji ds. Etyki w Ochronie Zdrowia. Komisja jest organem pomocniczym ministra zdrowia. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych. Przewodniczącym komisji został wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH