Minister zdrowia: PZ protestuje, ale pakiet onkologiczny już działa Fot. PTWP

Pomimo braku umów z NFZ (nadal nie zostały podpisane przez część lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim) pakiet onkologiczny już działa. Wydano dotychczas 589 Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, dzięki którym chorzy zostali skierowani na szybką ścieżkę diagnostyczną - mówił w poniedziałek (5 stycznia) Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej w MZ.

Odniósł się także do poniedziałkowej zapowiedzi OZZL dotyczącej możliwości strajku lekarzy.- Biorę to pod uwagę, ale robię co do mnie należy - powiedział.

Minister przypomniał, że lekarze, którzy dotychczas nie podpisali umów z Funduszem, stanowią zaledwie 3,3 proc. spośród ok. 160 tys. lekarzy w Polsce i ok. 15 proc. w grupie lekarzy rodzinnych.

- Największy problem mamy w pięciu województwach, w których liczba podpisanych umów nie przekracza 70 proc. Taka sytuacja jest w Lubuskiem, Lubelskiem, Podlaskiem, Podkarpackiem i Opolskiem - wymieniał minister zdrowia. - To w tym regionach jest najwięcej powiatów, gdzie mamy co najwyżej od jednej do trzech umów w zakresie POZ. Na szczęście takich powiatów jest w sumie tylko 23 - zaznaczył.

Minister wskazał, że w każdej chwili jest gotowy do powrotu do rozmów, warunkiem jest jednak otwarcie przez lekarzy POZ wszystkich zamkniętych obecnie przychodni.

Minister o negocjatorach i stenogramach

Bartosz Arłukowicz poinformował także, że podczas poniedziałkowej wideokonferencji ministrów z wojewodami ustalono, że dla pełniejszego zabezpieczenia pacjentów w tych powiatach informacja na temat czynnych przychodni POZ ma znajdować się na każdym posterunku policji i straży pożarnej, na każdym dworcu, szkole i przedszkolu, w każdym urzędzie pracy, w urzędach gminnych i starostwach. Arłukowicz dodał, że jeśli będzie taka potrzeba - a na razie nikt z wojewodów jej nie zgłosił - strażacy będą też gotowi do transportowania chorych.

Arłukowicz przypomniał, że negocjacje z PZ resort zdrowia rozpoczął 15 maja ub.r. Od tego czasu miało miejsce 10 spotkań. Minister podał także do publicznej wiadomości nazwiska negocjatorów z ramienia Porozumienia Zielonogórskiego, biorących udział w każdym z nich, a następnie, w oparciu o dane z KRS, wskazał że cały skład negocjacyjny PZ jest we władzach prywatnej spółki Medical Concept. Pytał także, w czyim interesie negocjatorzy z PZ prowadzili rozmowy.

- Ponieważ czas zacząć mówić o faktach, a nie ich interpretacjach, zdecydowałem się również na upublicznienie stenogramów tych spotkań. Chodzi o rozwianie wątpliwości w kwestii żądań PZ dotyczących m. in. dodatkowych 2 mld zł (czemu negocjatorzy obecnie zaprzeczają), odmowy sprawozdawania badań po numerze PESEL czy też warunku PZ, aby umowy z lekarzami rodzinnymi zostały podpisane najwyżej na 9 miesięcy, tj. do września br. (wygasłyby tuż przed wyborami parlamentarnymi) - mówił Bartosz Arłukowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH