Minister zdrowia Marian Zembala z wizytą w ICZMP w Łodzi Minister zdrowia prof. Marian Zembala Fot. PTWP

O konieczności wprowadzania zmian legislacyjnych dotyczących opieki nad kobietą ciężarną i dzieckiem, a także o przyszłości zadłużonego na 280 mln zł Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki mówił w czwartek w Łodzi minister zdrowia Marian Zembala.

Minister zdrowia odwiedził w czwartek ICZMP, gdzie wziął udział w konferencji poświęconej opiece nad matką i dzieckiem. Jak zapowiedział, to pierwsze z cyklu spotkań "Zdrowia Polaków portret własny", które - aż do dnia zaprzysiężenia nowego prezydenta RP - będą przez niego organizowane w różnych placówkach co czwartek. Wnioski ze spotkań zostaną zebrane, tworząc diagnozę sytuacji w ochronie zdrowia.

Na spotkaniu w instytucie specjaliści dyskutowali m.in. o opiece pediatrycznej, problemie otyłości, współpracy z NFZ w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i dzieckiem, projekcie schematu opieki nad ciężarną, dopalaczach.

Podsumowując ponad 4-godzinne obrady Zembala zaznaczył, że za kilka miesięcy lekarze otrzymają nowe narzędzia pomocne w opiece nad kobietą ciężarną, m.in. kartę przebiegu ciąży i program zwalczania bólu porodowego. Zapowiedział też stworzenie ogólnopolskiego rejestru operacji kardiochirurgicznych i rozwiązań legislacyjnych nakładających na lekarzy odmawiających przyjęcia do szpitala dziecka obowiązek potwierdzenia tej decyzji u szefa oddziału lub w innej - dostępnej na terenie placówki - wyższej instancji nadzoru medycznego.

- Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy informację konsultanta krajowego dotyczącą dziecięcych centrów urazowych. Okazało się, że de facto te centra w wyznaczonych ośrodkach działają, brakuje części legislacyjnej, której jesteśmy strażnikami. Odczuwamy moralną odpowiedzialność za jej powstanie - podkreślił minister.

Zembala mówił o konieczności rozwijania prewencji zapobiegającej otyłości i chorobom metabolicznym u dzieci. Zaznaczył, że niezbędne są akcje propagujące wiedzę o szkodliwości e-papierosów i dopalaczy oraz - w przypadku środków psychoaktywnych - silne i zdecydowane działania wszystkich służb.

Przed przyjazdem ministra przed budynkiem instytutu odbyła się konferencja posłów SLD Dariusza Jońskiego i Artura Ostrowskiego.

- W 2012 NIK r. podsumowała ostatnie kilka lat rządów ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz. Okazało się, że wszystkie sześć instytutów podlegających MZ to najbardziej zadłużone szpitale w kraju. Wtedy zadłużenie Matki Polki wynosiło 170 mln zł. Ewa Kopacz obiecała wówczas, że będzie program naprawczy. W 2015 r. mamy odpowiedź wiceministra Sławomira Neumanna na moją ostatnią interpelację; zadłużenie wynosi obecnie 285 mln zł (...), szpital właśnie stracił płynność finansową - powiedział Joński.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH