Minister zdrowia: 91 proc. środków na szpitalnictwo trafi do "sieci szpitali" Projektem dotyczącym utworzenia tzw. sieci szpitali rząd zajmie się już we wtorek (14 lutego) - zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Szymon Jankowski/PTWP

- Na funkcjonowanie tzw. sieć szpitali trafi 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Początkowy projekt ustawy o PSZ przewidywał, że ''sieć'' będzie konsumowała 85 proc. budżetu na szpitalnictwo, jednak po uwzględnieniu uwag opiniujących, rozszerzono zakres świadczeń szpitalnych - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w poniedziałek (13 lutego).

Podczas spotkania prasowego, które miało miejsce w poniedziałek (13 lutego) w Ministerstwie Zdrowia Radziwiłł przyznał, że projektem dotyczącym utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali rząd zajmie się już we wtorek (14 lutego).

PSZ poprawi bezpieczeństwo pacjentów
Minister podkreślił, że zamysłem tworzenia sieci szpitali jest poprawa organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale i przychodnie przyszpitalne, a także poprawa dostępu pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Sieć szpitali dodatkowo pozwoli zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwi lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

- Świadczenia opieki zdrowotnej nie należące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe, w którym będą mogli brać udział świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ - przypomniał Radziwiłł.

Dodał również, że w ramach PSZ zostanie wyodrębnionych siedem poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Świadczeniodawcy z terenu danego województwa będą kwalifikowani do jednego z tych poziomów. Podstawą włączenia będzie realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń. Zasady kwalifikacji zostaną szczegółowo określone w ustawie oraz w rozporządzeniu wykonawczym.

W sieci szpitali znajdą się trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpitale stopnia I, II i III oraz cztery specjalistyczne poziomy zabezpieczenia zdrowotnego: szpital pediatryczny, onkologiczny, pulmonologiczny i ogólnopolski. W skład szpitali ogólnopolskich wejdą szpitale kliniczne, resortowe i instytutowe.

Kto zabezpieczy poszczególne świadczenia
W szpitalach I stopnia, które będą tworzyć małe szpitale powiatowe realizowane będą świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii oraz pediatrii i/lub neonatologii.

Szpitale II stopnia, na które złożą się większe szpitale powiatowe oprócz powyższych świadczeń, będą realizować świadczenia z zakresu: chirurgii dziecięcej, kardiologii, neurologii, okulistyki, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, otolaryngologii i urologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH