Minister: wywiązałem się z obietnic. Lekarze: chcemy zobaczyć to na piśmie

Środowisko lekarskie nie przerwie tzw. protestu pieczątkowego, dopóki nie zobaczy na własne oczy konkretnych zmian w ustawie refundacyjnej i nowego rozporządzenia ws. recept. Bartosz Arłukowicz podkreślał po poniedziałkowym (9 stycznia) spotkaniu z lekarzami, że spełnił ich postulaty. Zapewniał, że zmiany w ustawie zostaną wprowadzone tak szybko, jak to będzie możliwe.

Po poniedziałkowym (9 stycznia) wspólnym posiedzeniu  Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia i środowiska lekarzy skupionego wokół portalu Konsylium 24, organizacje te pozytywnie oceniły propozycje przedstawione przez ministra zdrowia.

Nie zdecydowały się jednak na przerwanie tzw. protestu pieczątkowego.

- Nadal nie możemy w 100 proc. stwierdzić statusu ubezpieczeniowego pacjenta. Nadal nie posiadamy żadnego narzędzia, które pozwalałoby nam na wpisywanie zakresu odpłatności za lek - mówił Jacek Krajewski, prezes PZ. Dodał, że lekarze w przypadkach chorób przewlekłych będą wypisywać odpowiednie zaświadczenia, ułatwiające aptekarzom ocenę refundacji.

Słowa nie wystarczą
Lekarze oczekują, że minister zdrowia wyda w ciągu najbliższych dni nowe rozporządzenie w sprawie recept, w którym zwolni lekarzy z obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności za przepisywane leki.

Ma w nim wprowadzić zasadę, że w przypadku leków o więcej niż jednym poziomie odpłatności lekarz będzie na recepcie zaznaczał jedynie fakt istnienia choroby uprawniającej do określonej refundacji (np. poprzez podanie rozpoznania lub w inny sposób ), a nie poziom refundacji leku.

Kolejnym wspólnym postulatem organizacji zrzeszających lekarzy jest przedstawienie w najbliższych dniach przez rząd projektu takiej nowelizacji ustawy o refundacji, w którym skreślony zostanie art. 48 ust. 8 (przepisy o tzw. "krótkiej ścieżce karania lekarzy”) oraz projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej i innych potrzebnych ustaw, w którym zwolni się lekarzy i świadczeniodawców z obowiązku weryfikowania uprawnień pacjenta do refundacji leku.

Harmonogram zmian
Same zapewnienia ministra zdrowia o zamiarze wprowadzenia tych zmian nie przekonują jednak organizacji lekarskich.

- Działania ministerstwa zmierzają w kierunku osiągnięcia kompromisu - przyznał Jacek Krajewski. Dodał jednocześnie, że na razie lekarze nie dostali projektów na piśmie i wyraził nadzieję, że wkrótce będzie możliwość odniesienia się do konkretnych propozycji.

Jak tłumaczył Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, resort nie uzależnia już wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej od nieokreślonych kroków ze strony lekarzy. Jego zdaniem rządzący zrozumieli, że lekarze są przymuszeni do protestu. - Nie robimy nikomu na złość - wyjaśniał Bukiel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH