Minister sprawiedliwości: walka z dopalaczami należy do naszych priorytetów

Minister sprawiedliwości spotkał się w poniedziałek (5 lipca) z łódzkimi samorządowcami. Poinformował ich o działaniach nakierowanych na skuteczną walką z dopalaczami.

– Wyeliminowanie dostępu do niebezpiecznych substancji jakie wchodzą w skład dopalaczy to aktualnie jeden z naszych priorytetów – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. – Podjęliśmy szereg działań, aby te zagrażające życiu substancje zniknęły z rynku. To krok do skutecznego zwiększenia ochrony zdrowia i przede wszystkim bezpieczeństwa ich potencjalnych nabywców – dodał.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął w poniedziałek udział w konferencji pt. Tylko słabi gracze biorą dopalacze. Spotkanie odbyło się łódzkim Urzędzie Miasta. W konferencji, poza ministrem sprawiedliwości, udział wzięli łódzcy samorządowcy: prezydenci i burmistrzowie miast, a także przedstawiciele instytucji kontrolnych - urzędów skarbowych i policji.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że część składników dopalaczy może stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia i dlatego konieczne jest ich wyodrębnienie.

Działania rządu i parlamentu w tym zakresie - przedstawione na konferencji przez ministra sprawiedliwości - koncentrują na trzech płaszczyznach:

Pierwszym etapem są działania interwencyjne, polegające na natychmiastowym wpisaniu na listę substancji kontrolowanych kolejnych szkodliwych składników dopalaczy – projekt ustawy jest już przedmiotem obrad Senatu. Wśród substancji rekomendowanych do kontroli ustawowej jest mefedron oraz siedem nowych substancji psychoaktywnych, które są syntetycznymi kanabinoidami nie wykorzystywanymi równolegle w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, czy innych branżach.

Drugi etap to wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii opracowanej przez resort sprawiedliwości, który między innymi uderza w najbardziej newralgiczny punkt problemu dopalaczy, tj. w próbę sugerowania konsumentom, że te substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać na konsumentów tak, jak środki odurzające czy substancje psychotropowe. Przewidywany jest w tym zakresie mechanizm zakazu reklamy sugerującej takie oddziaływanie i sankcję karną za naruszenie takiego zakazu. Projekt ustawy przeszedł etap konsultacji i wkrótce będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Trzeci etap to opracowanie stałego i szybkiego mechanizmu diagnostyki nowych substancji pojawiających się na rynku, pod kątem ich szkodliwości. Ocena nowych substancji musi być natychmiastowa. Jeśli mamy do czynienia ze środkiem odurzającym, czy substancją psychotropową zostanie ona pilnie objęta kontrolą ustawową. Na czas prowadzonych badań substancja zostanie objęta czasowym zakazem obrotu handlowego. Prace w tym zakresie rozpoczął resort zdrowia przy współpracy z ministrem sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH