Minister rusza w Polskę. Ma kaganek pomysłów na poprawę sytuacji szpitali? Prof. Marian Zembala, minister zdrowia FOT. PTWP

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest pierwszym szpitalem, który minister zdrowia Marian Zembala postanowił odwiedzić w ramach akcji "Zdrowia Polaków portret własny 2015 r.". ICZMP jest zadłużony na 280 mln zł. Ale fatalnej sytuacji szpitala nie było w oficjalnym programie wizyty.

Jak informuje resort zdrowia na stronie internetowej, hasło spotkania w "Matce Polce" to: "Kobieta w ciąży i dziecko - priorytet systemu ochrony zdrowia".

Spotkania czwartkowe - Łódź na pierwszy ogień
Trzeba jednak przyznać, że tematyka czwartkowego (2 lipca) spotkania w Łodzi jest bardzo szeroka.

W programie, m.in.: bezpieczeństwo dzieci w aspekcie przyjęcia do szpitala i konsultacji; epidemiologia otyłości oraz zespołu metabolicznego u dzieci; ocena dostępności i jakości świadczeń medycznych z punktu widzenia organizatora ochrony zdrowia w woj. łódzkim.

Udział w dyskusji zapowiedzieli specjaliści nie tylko z łódzkiego ICZMP, ale także Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, a także prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk oraz dyrektor łódzkiego oddziału Funduszu Jolanta Kręcka.

Przypomnijmy, że obejmując 16 czerwca stanowisko ministra zdrowia prof. Marian Zembala zapowiedział, że w każdy czwartek wspólnie z dziennikarzami będzie podróżował po kraju.

- Śledząc nasze wędrówki, zobaczycie państwo priorytety, ponieważ będę chciał pokazać, że po każdym spotkaniu coś zostaje - deklarował.

Uzdrawianie instytutów, czyli na planach się skończyło
Z programu spotkania w Łodzi nie wynika, by minister wykorzystał tę okazję do przedstawienia planu zmian zasad funkcjonowania instytutów nadzorowanych przez resort zdrowia. A jest o czym mówić.

Jesienią 2012 r., kiedy w mediach po raz kolejny głośno zrobiło się wokół wysokiego zadłużenia kilku tego typu placówek, w udzielonym nam wywiadzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiadał:

- Na pewno trzeba zmienić zasady funkcjonowania instytutów, a także szpitali uniwersyteckich. Instytuty medyczne istnieją już kilkadziesiąt lat i wiele stosowanych tam rozwiązań nie przystaje do obecnej rzeczywistości - tłumaczył.

Podkreślał, że w instytutach medycznych "rozmywa się odpowiedzialność za określone obszary działalności, w tym finanse". - Z tego powodu zarządzanie oraz nadzór nad instytutami są bardzo utrudnione - dodał.

- Chciałbym, aby ustawa o szpitalach klinicznych i instytutach została uchwalona pod koniec 2013 roku. Ustawa ma jasno określać rolę i zadania tych ośrodków oraz zapewniać pacjentom dostęp do strategicznych pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego jednostek - mówił Rynkowi Zdrowia Sławomir Neumann.

Przyznał, że jest zdecydowanym zwolennikiem "precyzyjnego wydzielenia dwóch sfer działalności takich placówek: leczniczej - finansowanej ze środków NFZ - oraz naukowo-badawczej wraz z dydaktyką".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH