Minister przekonuje do naprawy systemu ochrony zdrowia

- Z dużą cierpliwością będę tłumaczyć wszystkim oponentom, że warto podjąć się bardzo trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia - powiedziała w niedzielę (24 października) minister zdrowia Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

– Nie traktowałabym tego w charakterze walki, choć, jak państwo mnie znacie, nie ustępuję, kiedy głęboko wierzę w to, co chcę zrobić – powiedziała Kopacz.

Wyjaśniała:

– Mam ku temu pełne przesłanki, opieram się na opiniach ekspertów, z którymi współpracowałam i dlatego na pewno z dużą cierpliwością będę tłumaczyć wszystkim oponentom, że warto podjąć się bardzo trudnej naprawy systemu ochrony zdrowia, która będzie trwała przez lata.

– Ci, którzy dzisiaj tylko i wyłącznie ograniczają się do krytyki tego projektu, tych ustaw  będą zaproszeni do tego, żeby po pierwsze przeczytali, po drugie zrozumieli, a po trzecie wspierali tam, gdzie to jest słuszne – dodała minister.

Przypomnijmy:
rządowe projekty ustaw zdrowotnych znalazły się w porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

Zgodnie z ich założeniami
• samorządy nieprzekształcające szpitali w spółki będą musiały pokryć ich zadłużenie,
• wprowadzone zostaną też stałe marże i ceny leków refundowanych, a odszkodowania za błędy medyczne będzie można uzyskać poza drogą sądową, co ma umożliwić szybsze ich dochodzenie,
• zlikwidowany zostałby Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy,
• nie byłoby już stażu lekarskiego...

W ocenie MZ jest to niezbędne ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego oraz z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada z kolei możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH