
Głównym celem projektu dot. tzw. sieci szpitali jest dobro pacjenta; sieć przyczyni się m.in. do skrócenia kolejek w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i lepszej opieki po hospitalizacjach - powiedział w czwartek (16 lutego) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
- Bardzo mocno chcę podkreślić, ustawa o sieci szpitali jest ustawą, która przede wszystkim ma na celu dobro pacjentów - w największym skrócie można powiedzieć, że redukcję wielu kolejek na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych - powiedział minister, pytany o projekt.
Wskazał, że na mocy planowanych zmian obok każdej izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego będzie działać nocna pomoc lekarska dla lżej chorych pacjentów. Dzięki regulacji, jak dodał, pacjenci po wyjściu ze szpitala mają mieć zapewnioną opiekę w przyszpitalnej poradni specjalistycznej bądź też rehabilitację. "
- Niesłychanie długie kolejki na te procedury dzisiaj uniemożliwiają kontynuowanie leczenia po hospitalizacji - przyznał minister.
Radziwiłł wskazał, że dzięki projektowanym zmianom także opieka wewnątrz szpitala będzie bardziej elastyczna. - Poprzez ryczałtowe wynagradzanie szpitali doprowadzimy do tego, że szpitale nie będą zmuszone do poszukiwania czy wybierania procedur, a także pacjentów bardziej atrakcyjnych i unikania tych, którzy są mniej atrakcyjni ze względów finansowych - powiedział minister.
Minister zdrowia podkreślił, że ustawa jest właśnie dla pacjentów. - Czy ona jest dobra dla tych, którzy próbują robić interesy, którzy są biznesmenami w ochronie zdrowia? Jeżeli to, co robią, jest niezbędne dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, to z całą pewnością takie placówki znajdą się również w sieci szpitali - zapewniał.
- Jeśli wykonują świadczenia o charakterze planowym, z całą pewnością znajdą się również w obszarze publicznej służby zdrowia poprzez konkurs, w którym wygrają kontrakt na zasadach takich dokładnie, jak dotychczas - powiedział.
W ocenie Radziwiłła, "ci, którzy rzetelnie pracują w systemie służby zdrowia, bez względu na to, czy są prywatni czy publiczni, nie muszą się niczego obawiać".
Odnosząc się do krytycznych głosów na temat projektu, wypowiadanych przez posłów PiS, m.in. Andrzeja Sośnierza, minister stwierdził, iż "jest to dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość jest otwarte na dyskusję".
Projekt ws. sieci ma być omawiany na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu. W środę na połączonym posiedzeniu trzech sejmowych komisji - zdrowia, gospodarki i rozwoju oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej - ministerstwo zdrowia ma przedstawić informację o skutkach wprowadzenia sieci.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- 19:31 Sejm: zabiegi terapeutyczne dla protestujących niepełnosprawnych w pokoju dziennikarskim
- 19:00 Biomed-Lublin chce osiągnąć 100 mln zł przychodów do 2024 r.
- 18:04 Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł na opiekę i rehabilitację dla seniorów
- 17:43 Rodzice niepełnosprawnych: to "porozumienie" podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami
- 17:23 UNICEF: każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień
- 17:03 Wojewoda świętokrzyski: coraz więcej lekarzy przekonuje się do e-zwolnień
- 16:42 Eksperci: niepokojący brak refundacji leku na szpiczaka
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych