Minister Zembala powiedział jakimi zmianami w systemie zajmie się w czasie urzędowania Minister zdrowia poinformował o najpilniejszych zmianach w systemie, Fot. PTWP

Uruchomienie od października szybkiej ścieżki specjalizacyjnej dla przyszłych geriatrów, zobowiązanie szpitali do bezwzględnego zabezpieczenia miejsc w ratownictwie medycznym oraz nowelizacja pakietu onkologicznego - to najpilniejsze zmiany, których wprowadzenie zapowiedział prof. Marian Zembala, minister zdrowia po spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską.

Minister podkreślił też, że w czwartek (25 czerwca) udało się w Brukseli uzyskać gwarancję finansowego wsparcia projektu planu ratunkowego dla ochrony zdrowia w Polsce. Na sfinansowanie najbliższych potrzeb Bruksela obiecała przekazać 12 mld zł.

Do spotkania ministra zdrowia z NRL doszło w piątek (26 czerwca) w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Było to, jak podkreślił dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej pierwsze od blisko czterech lat spotkanie ministra zdrowia z samorządem lekarskim. Ostatnie takie posiedzenie NRL, w którym uczestniczył minister zdrowia miało miejsce 16 grudnia 2011 roku.

- Minister Zembala podczas dzisiejszego spotkania podał zalecenia w konkretnych sprawach do rozwiązania już w najbliższych tygodniach. To dobra wróżba - zaznaczył dr Hamankiewicz.

Będzie więcej geriatrów
Prezes NRL wyjaśnił, że podczas posiedzenia rady udało się wspólnie z ministrem zdrowia omówić szereg bardzo ważnych problemów takich jak: problemy związane z wdrażaniem pakietu onkologicznego czy szkoleniem lekarzy.

Samorząd przygotował 21 punktów z których udało się omówić, aż 14.

Minister Zembala wyjaśnił, że w jego ocenie bardzo wiele trzeba poprawić w rezydenturach. Zaznaczył, że ma świadomość, iż w obecnej sytuacji demograficznej musi rosnąć rola i znaczenie lekarza geriatry.

Współczesny pacjent, to pacjent starszy, który ma wiele chorób współistniejących. Dlatego też mając tę świadomość resort zdrowia wspólnie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego uruchamia krótką ścieżkę edukacji dla tej grupy, która zagwarantuje wysoki poziom wyszkolenia.

- Mam tu na myśli lekarzy internistów, chorób wewnętrznych. Z programem tym ruszamy już od października. Na początku szkolenie będzie odbywać się w trzech miejscach, tych które mają najsilniejszą w Polsce tradycję geriatrii. Mam tu na myśli Poznań, Białystok i Kraków - zaznaczył minister.

Z danych resortu zdrowia, przekazanych pod koniec maja posłom sejmowej Komisji Zdrowia, wynika, że liczba lekarzy posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii w Polsce wynosi 343, w tym 332 wykonujących zawód (według danych Centralnego Rejestru Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP, prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską, stan na koniec kwietnia br.) W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (wg danych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, stan na koniec marca br.).

Trzeba wykorzystać potencjał internistów
Prezes Hamankiewicz dodał, że chcąc w sposób rzeczywisty poprawić opiekę nad osobami w wieku podeszłym należy wykorzystać zasoby, które mamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH