Minister Zembala: musimy kształcić geriatrów i tworzyć oddziały geriatryczne Minister zapowiedział tworzenie nowych oddziałów geriatrycznych Fot. Fotolia

Uruchomienie od października dodatkowych szkoleń geriatrów zapowiedział w czwartek (13 sierpnia) w Opolu minister zdrowia Marian Zembala. Miałyby one umożliwić skrócenie programu specjalizacji. Będą skierowane do internistów, którzy mają doświadczenie w pracy z seniorami.

O pomyśle, który resort zdrowia ma realizować m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej, po debacie z cyklu "Polaków zdrowia portret własny 2015".

Podał, że program ten ma zostać uruchomiony od października br. i skierowany do internistów, którzy mają już doświadczenie przynajmniej 5-letnie w pracy także ze starszymi pacjentami. - Łączymy siły (z ministrem pracy - przyp. PAP) po to, żeby w bardzo znaczący sposób zwiększyć liczbę geriatrów w poszczególnych regionach w kraju - tłumaczył Zembala.

Zaznaczył, że - co ma być widać w nowym kontraktowaniu - "zwiększy się znacząco liczba nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych jako pewien model przekształcenia części szpitali w opiekę długoterminową".

Potrzebujemy specjalistów
Tłumaczył, że działania te mają pomóc sprostać rosnącym potrzebom starszych osób. - Uruchamiamy dodatkowe tory i ścieżki kształcenia dla internistów, którzy już mają doświadczenie geriatryczne, skracając program specjalizacji, ale dodatkowo go wzbogacając o kursy organizowane z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego - mówił PAP dopytywany o pomysł Zembala i zapewnił, że takie kształcenie z cyklu czteroletniego "w przypadku pewnej grupy" lekarzy może skrócić się nawet do 6 miesięcy.

Dodał, że zwiększanie liczby oddziałów geriatrycznych ma się odbywać "stosownie do mapy potrzeb danego województwa".

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 343 lekarzy posiada tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii, w tym 332 wykonuje zawód (według danych na koniec kwietnia br.). W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (stan na koniec marca br.).

Kolejki oczekujących
Podczas konferencji w Opolu minister zdrowia pytany był także o pomysły na skrócenie kolejek dla pacjentów czekających np. na endoprotezy, czasem przez wiele lat. - Proponowanie oczekiwania 15 czy 20 lat choremu, który dzisiaj ma lat 70, jest absurdalne - podkreślił Zembala.

Dodał, że obecnie obszary, w których kolejki oczekujących są dłuższe, to ortopedia i okulistyka (te dziedziny w dużym stopniu dotyczą seniorów). Zaznaczał jednak, że również w tym kontekście trzeba pamiętać, iż średnia wieku np. mężczyzn wydłużyła się obecnie o ponad 7 lat, co oznacza, że dłużej żyjący ludzie "w naturalny sposób częściej stają się pacjentami".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH