Minister Warczyński przyznaje: bez dialogu społecznego nie będzie kompromisu Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Fot. PTWP

Bez dialogu ze związkami i pracodawcami nie jest możliwe osiągniecie kompromisu opartego na wzajemnym zrozumieniu swoich racji; tą ideą kieruje się minister zdrowia - zapewniał w środę (5 października) w Sejmie jego zastępca wiceminister Piotr Warczyński.

Na wniosek klubu PiS resort zdrowia przedstawił posłom informację na temat dialogu społecznego w ochronie zdrowia.

- Niektórzy partnerzy społeczni, ale też niektóre środki społecznego przekazu co najmniej sugerują, moim zdaniem wbrew stanowi faktycznemu, że minister zdrowia nie jest zainteresowany dialogiem - mówił Tadeusz Dziuba (PiS), wyjaśniając, dlaczego jego klub wnioskował o taką informację. W jego opinii, w ostatnim okresie rządów PO i PSL, dialog społeczny zamarł.

Jak powiedział, dobra zmiana w ochronie zdrowia nie może dokonać się bez udziału pracowników instytucji tego sektora, bez dialogu ze związkami zawodowymi, bez dialogu z organizacjami pracodawców.

Odejście od stołu - to zły pomysł
- Bez udziału różnych zainteresowanych stron nie jest możliwe osiągniecie rozwiązań opartych na zrozumieniu różnych racji, różnych stron, ale także zrozumienie możliwości i ograniczeń wynikających chociażby z dostępnej puli środków finansowych. Rozmowy bywają trudne, uzgodnienia czasami wydają się odległe, ale odejście od stołu rozmów nie przynosi dobrych efektów - przekonywał Tadeusz Dziuba.

Z tą opinią zgodził się wiceminister Piotr Warczyński. - Bez udziału pracowników i bez udział pracodawców, czyli dialogu zarówno ze związkami, jak i pracodawcami, nie jest możliwe osiągniecie kompromisu opartego na wzajemnym zrozumieniu swoich racji. Właśnie tą ideą minister kierował się od początku prowadzenia swojej kadencji - zapewnił.

Przypomniał, że od 2013 r. nie działała Komisja Trójstronna, a tym samym również zespół branżowy ds. zdrowia, który przy niej funkcjonował. Przyznał, że nie oznacza to, że nie toczył się żaden dialog, ale nie było instytucji dialogu społecznego.

Instytucję jaką była kiedyś Komisja Trójstronna - jak podkreślił - odbudowano w 2015 r., powołując Radę Dialogu Społecznego; ustalono, że tematyka zdrowotna będzie dyskutowana na trójstronnym zespole branżowym ds. zdrowia.

O tym rozmawiano
- Przez pierwsze 3 miesiące zespół spotykał się co 2 tygodnie, w tej chwili - co 3 tygodnie - poinformował wiceminister. Podkreślił, że zespół ten stanowi branżowe gremium, w skład którego wchodzą te same organizacje co w skład RDS, w spotkaniach również uczestniczą organizacje pracodawców i pracowników związanych z ochrona zdrowia. Stronę rządową reprezentuje nie tylko minister zdrowia, ale także wiceministrowie MRPiPS, MR, MF, MNiSW.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH