Minister Radziwiłł bardziej szczegółowo o zmianach w ochronie zdrowia Co i jak ma się zmienić w ochronie zdrowia? Fot. Shutterstock

Bezpłatne leki dla seniorów tylko u lekarzy POZ, zwiększone finansowanie uczelni medycznych, a nawet humanistyczne nazewnictwo w ochronie zdrowia - to tylko niektóre flagowe projekty resortu bardziej szczegółowo niż dotąd omówione przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła podczas konferencji prasowej w czwartek (3 grudnia) w Warszawie.

Minister Radziwiłł poinformował, że resort nie zamierza zwiększać finansowania opieki zdrowotnej bazując na składkach. - W tej chwili nie mamy zamiaru wnioskować o podwyższenie składki zdrowotnej na ubezpieczenie zdrowotne - zaznaczył.

Nie składka zdrowotna, ale podatek
Potwierdził natomiast, że resort planuje zmiany dotyczące systemu ubezpieczeń zdrowotnych i finansowania opieki zdrowotnej. Zmiany te mają doprowadzić do tego, aby wszyscy polscy obywatele mogli korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, bo świadczenia te w formie bezpłatnej gwarantuje im Konstytucja.

- Obecne zasady ubezpieczeń kreują grupę ludzi wykluczoną z tego systemu, z różnych powodów, często ze względu na formę zatrudnienia. Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych, nie mają możliwości skorzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, nie z własnej winy. Dlatego chcemy objąć wszystkich takim obywatelskim uprawnieniem - podkreślił minister.

Jak dodał, zmiany mają również na celu zniesienie bariery pomiędzy pacjentami a placówkami ochrony zdrowia i personelem medycznym, jaką w jego ocenie jest NFZ.

Resort prawdopodobnie zdecyduje się pozostawić składkę zdrowotną, która może być nazwana podatkiem zdrowotnym. Prawdopodobnie też, będzie ona zbierana w analogiczny jak dotychczas sposób, mianowicie poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zostaną natomiast powołane przy wojewodach specjalne instytucje, które przejmą dotychczasową rolę płatnika.

- Jest to jak na razie "kierunek strategiczny". Jesteśmy dopiero na etapie prac o charakterze analitycznym. Projekt na pewno nie pojawi się więc wcześniej niż za kilka miesięcy. Na pewno nie będziemy pracować nad nim sami. Do współpracy zaprosimy jak najliczniejsze grono ekspertów, aby projekt dobrze przygotować - mówił minister zdrowia.

Dodał, że rozwiązanie takie wejdzie w życie nie wcześniej niż w 2017 r.; zastrzegł jednak, że nie chce, by data ta była odbierana jako data wejścia w życie tych przepisów.

Zapowiedział, że zmianom towarzyszył będzie okres przejściowy, który wyobraża sobie jako wyodrębnianie z obecnie ołowiującego, finansowanego przez NFZ systemu, takich obszarów, które "można by wyodrębnić jako pewne moduły finansowane już dzisiaj z budżetu państwa".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH