Mija 10 lat od powstania "białego miasteczka". Co się zmieniło? Mija 10 lat od powstania "białego miasteczka" . Fot. PTWP

19 czerwca 2007 r. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zaczęło rosnąć białe miasteczko pielęgniarek. Kilka dni wcześniej ówczesny premier Jarosław Kaczyński nie zgodził się na spotkanie z kobietami walczącymi o podwyżki. Co się zmieniło przez te dziesięć lat?

W szczytowym momencie miasteczko liczyło 150 namiotów i ok. 3 tys. protestujących. 15 lipca zostało rozwiązane.

Niedługo potem Sejm zgodził się, aby pielęgniarki otrzymały 40 proc. kwoty wynikającej ze zwiększenia kontraktu danego szpitala. Gazeta Wyborcza zauważa, że o podziale środków decydowali jednak dyrektorzy, więc "pieniądze trafiały wszędzie, tylko nie do pielęgniarek".

Jak opisuje GW, "potem przyszła koalicja PO-PSL i komercjalizacja szpitali" i 2011 r. wprowadzono kontrakty, które pozwalały omijać przepisy o czasie pracy. "Przez osiem lat podwyżek nie ma" - pisze GW i dodaje, że dopiero tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r., "kiedy nad kampanią wyborczą PO wisiało widmo protestów", pielęgniarki dostają 4x400 - czyli podwyżki o 400 zł (podwójne brutto) wypłacane w czterech transzach. Ostatnia, czwarta transza zostanie, wypłacona w 2019 r.

Czy to rozwiązało problemy pielęgniarek? Środowisko twierdzi, że nie.

Pielęgniarek - z powodu starzenia się kadr i emigracji - ciągle ubywa. Średnia wieku pielęgniarki tuż po "białym miasteczku" wynosiła 44 lata. Dziś to już 51 lat. Na dodatek w ciągu najbliższych trzech lat prawa emerytalne nabędzie 80 tys. przedstawicielek białego personelu (z 288 tys.).

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, twierdzi, że żeby wypełnić pokoleniową lukę, rocznie do zawodu musi wchodzić 10 tys. pielęgniarek. Obecnie to niecałe 2 tys.

Wg danych GUS pielegniarka średnio zarabia 3,4 tys. zł brutto. W szpitalach powiatowych najczęściej na rękę dostaje 1,6-1,7 tys. zł. Żeby się utrzymać, pracuje po 300, 400 godzin na kilku etatach - podsumowuje GW.

W czerwcu br. Sejm przegłosował ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Zgodnie z nią pielęgniarka wchodząca do zawodu zarobi 2490 zł brutto.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH