Mieszkańcy woj. łódzkiego starzeją się najszybciej w Polsce

Ludność w woj. łódzkim starzeje się najszybciej w Polsce. Ubywa osób, które nie skończyły 18 lat, przybywa osób po 60. urodzinach. Demografowie nie mają złudzeń - ten proces będzie się pogłębiał, co na pewno odbije się na wysokości przyszłych emerytur.

Urząd Statystyczny w Łodzi alarmuje w najnowszym raporcie, że w woj. łódzkim na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 60 osób w wieku nieprodukcyjnym. 

"Tak wysoką wartość współczynnika obciążenia demograficznego zaobserwowano tylko w woj. łódzkim i mazowieckim" - czytamy w najnowszym raporcie Urzędu Statystycznego w Łodzi. "W skali całego kraju współczynnik obciążenia demograficznego wyniósł 58 osób". Niestety, ciągle rośnie.

Jeszcze w 2010 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym w woj. łódzkim przypadało 57 osób w wieku, który uprawnia do pobierania emerytury. W całym kraju w 2010 r. wskaźnik ten wynosił 56 osób. W regionie łódzkim w wieku poprodukcyjnym jest już 20,5 proc. osób.

Tylko w ciągu roku liczba mieszkańców łódzkiego, którzy są uprawnieni do pobierania emerytury, zwiększyła się o 2,7 proc. Liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się w tym samym czasie o 1,2 proc. Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika też, że zmniejszyła się liczba osób, które są w wieku przedprodukcyjnym, czyli nie skończyły jeszcze 18 lat.

Aby zatrzymać ten trend w województwie łódzkim został opracowany plan walki z tzw. depopulacją, czyli zmniejszaniem się liczby ludności. Jest on adresowany głównie do osób młodych, jak i mieszkańców powyżej 45. roku życia i starszych. Dotyczą różnych obszarów, takich jak rodzina, edukacja, zdrowie, aktywizacja społeczna, jakość życia i infrastruktura.

Więcej:www.dzienniklodzki.pl


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH