Mieszkańcy Podlasia potrzebują więcej świadczeń z psychiatrii i geriatrii Podlasie: potrzebują więcej świadczeń z psychiatrii i geriatrii. Fot. Archiwum

W woj. podlaskim ustalono priorytety zdrowotne na najbliższe dwa lata. Potrzebne jest zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie psychiatrii, geriatrii oraz opieki długoterminowej, onkologii i okulistyki.

Regionalną mapę potrzeb zdrowotnych dla województwa podlaskiego opracowała specjalna komisja, złożona m.in. z konsultantów wojewódzkich,  przedstawicieli wojewody, NFZ, marszałka i powiatów.

Najważniejszym celem jest stworzenie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, zapewnienie dorosłym z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej (m.in. poprawa dostępu do świadczeń psychogeriatrycznych).

Według komisji ważna jest też poprawa efektywności i skuteczności opieki geriatrycznej. Planowane jest tworzenie oddziałów i pododdziałów geriatrycznych na bazie istniejących oddziałów chorób wewnętrznych w każdym większym szpitalu województwa oraz budowa zintegrowanego centrum opieki geriatrycznej w Białymstoku.

Do poprawy sytuacji powinno przyczynić się zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych w oddziałach chorób wewnętrznych, kardiologicznych, neurologicznych czy gastroenterologicznych.

Ponadto należy skrócić kolejki na operację zaćmy (teraz czas oczekiwania wynosi kilka lat).

Uznano również, że konieczna jest także poprawa dostępności do opieki nad będącymi w trakcie terapii pacjentami z chorobami onkologicznymi.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH