Mieszkańcy Katowic skazani na choroby, bo zabrakło dobrej woli? Prof. Paweł Buszman; FOT. PTWP

Pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącej działań związanych z poprawą jakości powietrza w Katowicach podpisało się prawie tysiąc mieszkańców. Przykro słyszeć, że ten projekt nie spotkał się z aprobatą katowickich radnych i został odrzucony - pisze prof. Paweł Buszman, kardiolog i prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Katowiczanie wnioskowali o wdrożenie systemu, który informowałby ich o przekroczeniu norm jakości powietrza na terenie miasta, a także o wymianę systemów ogrzewania. Projekt miałby być realizowany w latach 2017-2027.

W Katowicach organizowane były akcje społeczne, których celem było podniesienie świadomości mieszkańców na temat jakości powietrza oraz wpływie zanieczyszczeń na ich zdrowie i życie. Akcje cieszyły się dużym uznaniem mieszkańców, o czym również świadczy ilość podpisów zebranych pod projektem uchwały.

Tym bardziej przykro słyszeć, że wspomniany obywatelski projekt uchwały, który 27 lipca został poddany pod głosowanie - nie spotkał się z aprobatą Radnych Miasta Katowic i został odrzucony.

Czytaj także: Katowice: radni mają inny pomysł na czyste powietrze niż mieszkańcy

W Polsce, według raportu WHO, umiera przedwcześnie ok 48 tys. obywateli z powodu zanieczyszczenia powietrza, głównie z powodu chorób układu krążenia (70% to choroba wieńcowa i zawał serca oraz udar mózgu).

Zanieczyszczone powietrze wpływa bardzo niekorzystnie na ludzki organizm, a skutki są jeszcze groźniejsze w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, w tym na choroby serca i układu krążenia.

Drobne pyły dostają się do drobnych oskrzelików i pęcherzyków płucnych, tam pobudzają leukocyty, które przedostają się do krwi i krążąc z krwią w naczyniach uszkadzają ich ścianę, przyspieszają miażdżycę i zwiększają ryzyko zakrzepów przyściennych.

Największe ryzyko występuje u osób starszych, ale ostre incydenty mogą zdarzać się nawet u młodych i zdrowych ludzi.

Grupa pacjentów leczonych kardiologicznie to ogromna część wszystkich chorych. Jak to możliwe, że władze miasta są nieczułe na głos mieszkańców i ich błaganie o właściwą ochronę środowiska, czyli w konsekwencji ich zdrowia i życia? Trudno uwierzyć, że genialny obywatelski projekt uchwały nie znalazł uznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH