Międzyresortowy zespół bada sytuację niepełnosprawnych w Polsce; raport będzie... Międzyresortowy zespół ds. niepełnosprawnych powołany przez premier Beatę Szydło będzie spotykał się co miesiąc i zajmował różnorodną tematyką. Fot. Archiwum

Jesienią 2017 r. rząd otrzyma pełny raport o sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, przygotuje go międzyresortowy zespół ds. niepełnosprawnych powołany przez premier Beatę Szydło. W środę (28 września) odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu.

Pracom zespołu przewodniczy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz; wiceprzewodniczącymi są wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas i wiceminister edukacji narodowej Teresa Wargocka.

Jak powiedział po posiedzeniu zespołu Michałkiewicz, punktem wyjścia są postulaty, które środowisko osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów złożyło w kancelarii premiera podczas demonstracji wiosną 2016 r.

Michałkiewicz poinformował, że zespół będzie się spotykał co miesiąc i zajmował rozmaitą tematyką - w październiku zajmie się projektami, nad którymi proceduje obecnie Sejm - m.in. ustawy o systemie oświaty, w którym jest zapis dotyczący finansowania edukacji dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz ustawy gwarantującej m.in. zabezpieczenie finansowe opiekuna po śmierci podopiecznego.

W dalszej kolejności zespół ma się zajmować edukacją zawodową i zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami; w grudniu zaś wspólnie z GUS przygotuje diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnościami, w styczniu ma zostać omówiony dostęp do świadczeń zdrowotnych, zaopatrzenia medycznego i rehabilitacyjnego.

Michałkiewicz zapewnił, że w pracach zespołu będą brali udział przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz eksperci.

Pytany, czy zespół docelowo ma wypracować kompleksowy system wsparcia dla tej grupy osób, wiceminister przypomniał, że Polska ratyfikowała Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych i w polskim prawie te kwestie są uwzględniane.

- Ta konwencja nie wymyśla nowych prawd, ona tylko stwierdza, że osoby niepełnosprawne, tak jak wszyscy obywatele, mogą korzystać z praw człowieka i z wolności (…). Ale oczywiście zagwarantowanie praw, a ich realizacja to często nie to samo - powiedział.

Dodał, że w MRPiPS jest zespół zajmujący się wdrażaniem konwencji, by "te prawa nie tylko były zapisane, ale jak najpełniej realizowane".

- Aby każda osoba miała prawo do wyboru, czym się chce zajmować, jak chce mieszkać, funkcjonować, by miała takie same prawa jak każdy obywatel - powiedział wiceminister.

Jak dodał, zespół przygotuje raport i przedstawi ocenę skutków zaproponowanych rozwiązań, zaś decyzje finansowe podejmie rząd.

W petycji, którą w maju złożyli w kancelarii premiera przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, zawarte były postulaty dotyczące, m.in. ujednolicenia systemu orzecznictwa o niepełnosprawności, wspierania osób z niepełnosprawnością za pomocą środowisk lokalnych, utworzenia sieci niewielkich placówek, z których korzystać by mogli niepełnosprawni, opracowania koszyka gwarantowanych świadczeń rehabilitacyjnych, zdrowotnych i opiekuńczych, uproszczonego dostępu do lekarzy specjalistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH