Michałkiewicz: nie chcemy zaskoczyć niepełnosprawnych zmianami w prawie Często ta niesamodzielność związana jest z wiekiem, a nie z niepełnosprawnością. Fot. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami czuły się bezpieczne i wiedziały o wszystkich zmianach, które zamierzamy wprowadzić w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - zapewnił we wtorek (23 maja) wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Michałkiewicz wziął udział w II Konkresie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który się odbył we wtorek w Sejmie.

Pomysły na system pomocy
- Chciałbym zapewnić wszystkie osoby niepełnosprawne, że ministerstwo nie zamierza szybko napisać nowej ustawy (o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych), zaskoczyć środowisko swoimi pomysłami. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne czuły się bezpiecznie i na pewno, żeby o wszystkich zmianach, które wprowadzamy, wiedziały - powiedział Michałkiewicz.

Zaznaczył, że osoby z niepełnosprawnościami mają "takie same prawa jak wszyscy inni obywatele naszego kraju". - Problemem jest tylko ułatwienie im korzystania z tych praw. Wtedy świat osób niepełnosprawnych będzie bardziej przyjazny - stwierdził wiceminister.

Według Michałkiewicza, należy się też przyjrzeć systemowi pomocy niesamodzielnym osobom. - Mamy społeczeństwo, które ma coraz więcej seniorów. Wydłuża nam się okres życia i coraz więcej w naszym społeczeństwie mamy 90-latków, 100-latków, osób ze schorzeniami wieku podeszłego. Warto się zastanowić, czy już nie tylko osoby niepełnosprawne cierpią z powodu niesamodzielności. Często ta niesamodzielność związana jest z wiekiem, a nie z niepełnosprawnością - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwiększył środki na aktywizację zawodową tej grupy. - Podejmujemy różnego działania, aby nie tylko zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale także zwiększyć liczbę miejsc pracy. Żeby były jak najlepsze i jak najbardziej stabilne. (...) Możemy się pochwalić, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 1,2 proc. w stosunku do 2015 r. - powiedział.

System wsparcia do poprawki
W kongresie wziął też udział m.in. prezes PFRON Robert Kwiatkowski. Przyznał, że obecne prawo jest nieprzyjazne pracodawcom, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. - Wynika to z tego, że to prawo powstawało przez wiele lat i dotyczy wielu różnych systemów. Przeważnie zmieniano przepisy, ale sankcje dla pracodawców zostawiano bez zmian - mówił. - Z punktu widzenia PFRON-u mogę powiedzieć, że system wsparcia osób niepełnosprawnych wygląda źle. Nie jest efektywny i można lepiej wydać 5 mld publicznych pieniędzy, niż wydajemy dziś - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH