Mazowsze: więcej przeszczepów, czyli list intencyjny

Podpisali go 16 czerwca przedstawiciele wszystkich organów założycielskich mazowieckich szpitali i instytucji ochrony zdrowia. Koordynatorem podpisania listu jest wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

– Średnio 15 proc. pacjentów chorych na przewlekłą niewydolność narządów umiera co roku z tego powodu, że nie ma narządów do przeszczepu. Rok 2007 był dla polskiej transplantologii zły, przez ostatnie dwa lata staraliśmy się odbudować zaufanie pacjentów do lekarzy. Jeśli transplantacja miała taką zapaść po nieodpowiedzialnych wypowiedziach polityków, to skazaliśmy pewną grupę osób na to, że nie doczekały momentu, kiedy narząd mógł do nich trafić i uratować życie – powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Umierają oczekując
Minister zdrowia przypomniała, że z badań wynika, iż większość Polaków (53 proc.) gotowa byłaby oddać po śmierci swoje narządy; jeszcze więcej (57 proc.) nie miałoby nic przeciwko temu, by pobrać narządy od ich bliskich. Zdaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, kluczową sprawą, by poprawić niekorzystne statystyki, jest przełamywanie barier w społeczeństwie.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że oprócz barier mentalnych są także problemy organizacyjne. Dlatego za niezwykle ważne uznał stworzenie sieci koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach – takie rozwiązanie przewiduje program. Koordynatorzy będą odpowiadać za organizację działań zmierzających do pozyskiwania i przeszczepiania narządów.

– W szpitalach muszą być ludzie odpowiednio przeszkoleni i zdeterminowani, by się tym zajmować – zaznaczył marszałek.

W Polsce przeszczepia się dwa do trzech razy mniej narządów, w porównaniu do rzeczywistych potrzeb, wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep. Prawie nie wykonuje się przeszczepiania nerek od dawców żywych.

Trochę statystyki
Liczba dokonywanych w Polsce przeszczepów drastycznie spadła od 2007 r. – o ok. 40 proc. W 2009 r. narządy pobrano od 420 dawców zmarłych – wskaźnik wyniósł 11 dawców na 1 mln mieszkańców (w Holandii wskaźnik ten przekroczył 25, a w Anglii 15) i 45 żywych.

W województwie mazowieckim narządy pobrano od 43 dawców zmarłych i pięciu żywych. Wskaźnik wyniósł tu dziewięć osób na 1 mln mieszkańców, podczas gdy np. w województwie zachodniopomorskim było to 35 osób na 1 mln.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH