Mazowsze: 12,6 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Dostosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, tworzenie i działanie zakładów aktywności zawodowej oraz rehabilitacja społeczna - w 2016 r. Mazowsze będzie miało na te cele do rozdysponowania ponad 12,6 mln zł w ramach środków PFRON.

Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek (18 kwietnia) radni województwa mazowieckiego. Wsparcie na realizację trzech głównych zadań otrzymają samorządy powiatowe i gminne, ich jednostki organizacyjne, takie jak szkoły czy też domy pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe.

- Dzięki tym środkom niepełnosprawni będą mieli ułatwione warunki przede wszystkim funkcjonowania, życia, ale również mają szansę i możliwość działania poprzez zakłady aktywizacji zawodowej - podkreśliła Elżbieta Lanc z zarządu woj. mazowieckiego.

Dodała, że są to bardzo ważne procesy, ponieważ dla niepełnosprawnych - nie można tworzyć gett, oni są wśród nas i trzeba, żeby mieli takie warunki do funkcjonowania, by mogli w sposób bezpieczny, jak każdy z nas, funkcjonować - mówiła Lanc.

Najwięcej środków z tej puli - 6,7 mln zł - zostanie przeznaczonych na dostosowywanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2015 r. do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęło 28 wniosków, z czego 20 przeszło ocenę formalną. Obecnie trwają wizje lokalne planowanych inwestycji.

Blisko 4,5 mln zł wesprze tworzenie i działanie zakładów aktywności zawodowej. W 2015 r. na Mazowszu działało ich osiem. Siedem z nich dofinansowywanych jest za pośrednictwem Samorządu Województwa Mazowieckiego. Najwięcej ZAZ-ów (trzy) działa na terenie Warszawy i regionu warszawskiego, dwa w Płocku i subregionie płockim oraz dwa w subregionie siedleckim i jeden w subregionie radomskim.

Ostatnie działanie, na które można uzyskać wsparcie w ramach środków PFRON dotyczy rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 1,4 mln zł. Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się w ramach otwartego konkursu ofert o dofinansowanie działań w ramach sześciu zadań, m.in. organizowania i prowadzenia szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Ponadto prowadzone będzie poradnictwo psychologiczne i społeczno-prawne. W ramach tych środków będą organizowane także imprezy kulturalne, sportowe, turystyczne i rekreacyjne. Zostaną także opracowane publikacje dotyczące problematyki związanej z niepełnosprawnością (w tym drukowane czcionką powiększoną lub pismem Braille'a).

Przeprowadzone będą także kampanie informacyjne na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH