Mazowieckie: wojewoda powołał grupę zadaniową ds. seniorów

Utworzenie czterech pododdziałów geriatrycznych i zwiększenie liczby poradni, a także powołanie specjalistycznej grupy zadaniowej ds. seniorów - to jedne z ostatnich działań podjętych w województwie mazowieckim w celu poprawienia opieki nad seniorami.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że w urzędzie wojewódzkim powołana została specjalistyczna grupa zadaniowa ds. seniorów. Jej celem ma być koordynacja działań ochrony zdrowia, pomocy społecznej, służb i inspekcji podległych wojewodzie, aby usprawnić funkcjonowanie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej i zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.

Piątek przypomniał, że w ub.r. prezentowany był raport wojewody mazowieckiego nt. sytuacji seniorów na Mazowszu, zawierający m.in. rekomendacje utworzenia oddziałów geriatrycznych i zwiększenia liczby poradni geriatrycznych czy podnoszenia kompetencji kadry pomocy społecznej i personelu medycznego.

- Pierwsze efekty rekomendacji to stworzenie czterech pododdziałów geriatrycznych - podkreślił Piątek. Powstały one w warszawskich lecznicach: Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego, Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, Szpitalu Św. Elżbiety Mokotowskim Centrum Medycznym oraz w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim. Wzrosła także liczba zarejestrowanych poradni geriatrycznych - obecnie jest ich 37.

Od 2014 r. szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie geriatrii rozpoczęło 11 lekarzy. Dotychczas ze względu na brak oddziałów geriatrycznych nie było możliwości kształcenia w tej specjalizacji na Mazowszu. Ponadto kadra medyczna z Mazowsza doskonaliła się z zakresu opieki geriatrycznej na szkoleniach organizowanych przez resort zdrowia. Wzięło w nich udział 78 lekarzy, 27 pielęgniarek i 62 fizjoterapeutów z Mazowsza.

Mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Elżbieta Kozak-Szkopek poinformowała, że osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. całej społeczności na Mazowszu - jest ich ok. 800 tys. W jej ocenie cztery szpitalne pododdziały nie rozwiążą całościowo problemu dostępu do opieki geriatrycznej, ale pomogą stworzyć standardy geriatryczne. - W każdym szpitalu przydałby się geriatra w roli konsultanta dla wszystkich oddziałów - podkreśliła. Jak mówiła, na Mazowszu zarejestrowanych w okręgowej izbie lekarskiej jest 32 geriatrów, przy czym blisko połowa pracuje w tej dziedzinie. - Cenna jest zatem możliwość kształcenia kolejnych lekarzy geriatrów - oceniła.

Według konsultant, trzeba też tworzyć programy profilaktyczne i przesiewowe w kierunku oceny stanu zdrowia, kierowane do osób starszych, uwzględniające całościowo stan funkcjonalny, umysłowy, psychiczny, socjalny, aby już na wczesnym etapie wykryć problemy.

Zastępca dyrektora wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka podkreśliła, że głównym celem podejmowanych na rzecz osób starszych działań jest, aby seniorzy jak najdłużej pozostawali sprawni i jak najpóźniej wymagali pomocy ze strony sytemu opieki zdrowotnej. Dodała, że działania opierają się na współpracy opieki zdrowotnej z opieką społeczną. - Będziemy pracowali nad stworzeniem poradnika dla seniorów, ponieważ środowisko osób starszych zgłaszało taką potrzebę - poinformowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH