Mazowieckie: lekarze apelują o zmianę niekorzystnych dla regionu zasad podziału środków na leczenie

Okręgowa Rada Lekarska w Płocku sprzeciwia się obniżeniu środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej w planie mazowieckiego NFZ na 2013 r. Przyjęte w tej sprawie stanowisko przesłano m.in. do premiera Donalda Tuska a także ministra zdrowia, prezesa NFZ i płockich parlamentarzystów.

Jak poinformował prezes płockiej Okręgowej Rady Lekarskiej Jarosław Wanecki, stanowisko jest odpowiedzią na prośbę mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, który zwrócił się do środowisk medycznych, by zaprotestowały w sprawie obniżenia środków finansowych mazowieckiego NFZ w planie na 2013 r. 

Rada wezwała do podjęcia debaty na temat "wypracowania nowych zasad podziału środków w ochronie zdrowia bez uszczerbku dla ubezpieczonych mieszkańców Mazowsza, a co za tym idzie umożliwienia pełnego korzystania z opłaconych składkami procedur medycznych". 

Wanecki podkreślił, że lekarze z okręgu płockiego są gotowi do debaty w sprawie nowych zasad podziału środków w ochronie zdrowia. - Może marszałek (województwa mazowieckiego Adam Struzik - PAP) uzna, może NFZ uzna, może pan premier uzna, że jesteśmy dobrym miejscem, jako miejsce neutralne, żeby taką debatę rozpocząć - powiedział. 

W stanowisku płockiej Okręgowej Rady Lekarskiej napisano m.in: "Okręgowa Rada Lekarska w Płocku wyraża stanowczy sprzeciw wobec powtarzającego się po raz kolejny obniżenia środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej na rok 2013 przewidzianych w projekcie planu finansowego MOW NFZ będącego skutkiem algorytmu podziału środków pochodzących ze składki ubezpieczenia zdrowotnego pomiędzy Centralę i Oddziały NFZ". 

Tydzień temu podczas sesji sejmiku województwa mazowieckiego marszałek Struzik zaapelował do Ministerstwa Zdrowia i NFZ o zmianę niekorzystnych dla tego regionu zasad podziału środków na leczenie oraz o uruchomienie funduszu zapasowego. 

Jak wyjaśnił wówczas Struzik, według planu finansowego NFZ na 2013 r. mazowiecki oddział Funduszu otrzyma o 242 mln zł mniej niż przed rokiem, a o 859 mln zł mniej niż wynika z potrzeb. Mazowsze ma dostać ponad 8,7 mld zł. Struzik zwrócił jednocześnie uwagę, że województwo mazowieckie jako jedyny region odnotuje spadek środków na 2013 r. - o 2,69 proc., w sytuacji, gdy dla pozostałych regionów przewidziano w planie wzrost średnio o 3,24 proc. 

Według marszałka województwa mazowieckiego "ograniczenie środków najbardziej dotknie szpitale, które stracą średnio około 11 proc. pieniędzy" w porównaniu do tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH