Mazowiecki Urząd Wojewódzki przedstawił priorytety polityki zdrowotnej Mazowsze: priorytety polityki zdrowotnej. Fot. Fotolia

Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka - takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły we wtorek (19 lipca) władze woj. mazowieckiego.

Wśród priorytetów polityki zdrowotnej Mazowsza najważniejsze będą onkologia i geriatria - podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Przedstawione priorytety są wynikiem opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego.

Według dr Beaty Jagielskiej, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie onkologii klinicznej, o ile zachorowalność na nowotwory na Mazowszu jest nieco niższa niż w całej Polsce, to wskaźniki umieralności przewyższają te krajowe. Jej zdaniem jest to spowodowane tym, że "coraz częściej bardzo późno rozpoznajemy zaawansowane nowotwory i nie jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiedniego leczenia". Dodała, że nowotwory to przyczyna jednej czwartej wszystkich zgonów.

Podkreśliła też potrzebę objęcia opieką onkologiczną w większym stopniu osób po 60. roku życia, wśród których liczba zachorowań naturalnie jest wyższa, i dzieci. - Ponad 60 proc. zachorowań na nowotwory, to nowotwory u chorych po 60. roku życia - poinformowała i dodała, że są to chorzy, którzy wymagają specyficznej opieki.

Również z tą grupą wiekową wiąże się kolejny priorytet wskazany przez urząd, jakim jest kompleksowa opieka rehabilitacyjna i neurologiczna - zarówno w kontekście schorzeń onkologicznych, jak i rehabilitacji poudarowej oraz i kardiologicznej, a także zapewnienie - szczególnie poza Warszawą - kompleksowej opieki dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Według Elżbiety Nawrockiej, dyrektor Wydziału Zdrowia MUW, szeroki dostęp do takich placówek jest potrzebny, bo szczególnie we wczesnym okresie rozwoju dziecka można jeszcze wiele naprawić i zapobiec niepełnosprawności dziecka w przyszłości.

- Celem nadrzędnym jest uregulowanie niedoborów i ograniczeń, jakie są na naszym terenie; wzrost dostępności świadczeń; podniesienie jakości świadczeń, no i przede wszystkim kompleksowość świadczeń - powiedziała Nawrocka i dodała, że planowany jest rozwój opieki długoterminowej oraz opieki środowiskowej.

Jagielska podkreśliła konieczność stworzenia większej liczby punktów diagnostyki i leczenia onkologicznego, które znajdowałyby się blisko miejsca zamieszkania pacjenta. - Często ci chorzy, który muszą dojechać na badanie z jednego końca województwa na drugi, rezygnują z diagnostyki, albo trafiają do onkologów za późno - dodała.

Kolejny cel to zwiększenie dostępu do Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak mówiła Nawrocka, ważne będzie tworzenie systemu umożliwiającego kompleksową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi i przeniesienie ciężaru opieki stacjonarnej na rzecz różnych form opieki ambulatoryjnej i środowiskowej.

Priorytety wieńczy profilaktyka. - Screening mammograficzny spowodował, że coraz częściej rozpoznajemy wczesne przypadki zaawansowanych nowotworów piersi - zauważyła Jagielska. Jej zdaniem to samo dotyczy screeningu cytologicznego. - Okazuje się, że jest tak skuteczny, że spada zachorowalność na nowotwory szyjki macicy - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH