Marszałkowie województw apelują o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia Marszałkowie zwracają uwagę, że wysokość umów kontraktowych jest od lat niedoszacowana Fot. Archiwum

Obradujący w Szczecinie Konwent Marszałków Województw RP przyjął w środę (3 sierpnia) stanowisko dotyczące zmian w systemie ochrony zdrowia. Samorządowcy oczekują pilnych działań w celu zatrzymania w kraju kadry medycznej oraz poprawienia sytuacji finansowej pielęgniarek i położnych.

Marszałkowie województw zaapelowali o zwiększenia finansowania służby zdrowia, wskazując, że "wysokość obecnie obowiązujących umów kontraktowych pozostaje od kilku lat na tym samym poziomie i jest niedoszacowana".

- Według materiału przedstawionego przez ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła wzrost nakładów na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB jest planowany, ale niestety nie w przyszłym roku. Obecnie mamy nakłady sięgające 4,8 proc. PKB , a w planach na lata kolejne widzimy, że wprawdzie mają one wzrastać, ale od poziomu 4,3 proc. PKB. Łatwo więc zauważyć recesję i obliczyć, że mówimy o uszczupleniu systemu o 4 mld zł - powiedział podczas obrad przewodniczący Konwentu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zdaniem marszałków wprowadzone w czerwcu 2016 r. zmiany ustawy o działalności leczniczej w zakresie współfinansowania świadczeń zdrowotnych przez jednostki samorządu terytorialnego stanowią naruszenie zasad równości wobec prawa oraz ochrony zdrowia, które zapewnia Konstytucja.

"Przerzucenie odpowiedzialności finansowych na samorządy w razie niewystarczających środków przeznaczonych przez NFZ, powoduje rozmydlenie odpowiedzialności względem pacjentów za należytą jakość i dostępność usług" - czytamy w przyjętym stanowisku. Uczestnicy Konwentu ostrzegają, że województwa, powiaty i gminy o słabszej kondycji finansowej mogą rozpocząć likwidacje szpitali i ośrodków zdrowia na swoich terenach. Jednocześnie postulują, "aby stworzyć czytelny system finansowania świadczeń zdrowotnych".

"W obliczu narastających konfliktów pomiędzy partnerami społecznymi, których skutkiem mogą być strajki wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia, dostrzegamy konieczność podjęcia natychmiastowych działań mających na celu uporządkowanie systemu wynagradzania" - podkreślili we wspólnym stanowisku marszałkowie.

Zaapelowali także o równe traktowanie pielęgniarek i położnych. Marszałkowie zauważyli, że rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia podwyżek płac "odnosi się tylko do pielęgniarek i położnych, wykonujących świadczenia finansowane ze środków NFZ i nie obejmuje m.in. pielęgniarek zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy oraz innych grup pielęgniarek, których uposażenie nie jest finansowane ze środków NFZ".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH